Ford, Otonom Araçların 4 Yıl Ömrü Olacağını Düşünüyor

Otomotiv sektörünün gözde trendlerinden birisi olan otonom araçlar güvenlikten ulaşıma pek çok alanda yaşanan problemlerin önüne geçebilecek avantajlar vadediyor. Peki bir otonom aracın ömrü ne sürecek?
We’re Going to Miami: The First Proving Ground for Our Self-Driving Service

Otomotiv sektörünün öncü markalarından Ford’un otonom araç departmanı sorumlusu John Rich, The Telegraph isimli haber platformuna verdiği röportajda otonom araçların ömrüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Rich, 4 yıl ömürleri olduğu için otonom araçlara olan talebin düşüşe sebep olacağını ve bunun kendilerini endişelendirdiğini dile getirdi.

Kıyaslama yapmak gerekirse bir Amerikalı aracını ortalama 12 yıl kullanıyor. Londra merkezli araştırma firması IHS Markit’e göre ortalama araç kullanım ömrü 9,6 yıl olarak tespit edilmiş. Bu noktada otonom araçların, standart araçlara oranla çok kısa ömür olduğunu söylemek mümkün.

Bu noktada otonom araçlara yapılan milyar dolarlık yatırımların ne anlama geldiğini anlamak isteyen teknoloji yayın kuruluşu TechCrunch; 3 yıl önce Ford’dan 1 milyar dolar, ardından bu yaz Volkswagen’den 2,6 milyar dolar yatırım alan Argo AI ile görüşmüş.

Argo AI, Ford’un otonom araçlarda kaç kilometre yol kat etme kapasitesi hedeflediği sorusuna net yanıt vermezken, araçların azami seviyede kullanılabilir olmasına dikkat ettiklerini söylüyor. Günümüz araçlarının çoğunun park edilmiş bir şekilde beklediğini, otonom araçların tüm gün boyunca durmaksızın çalışıp farklı işlerde kullanılabileceğini hatırlatan Argo AI, Ford’un otonom araçlarla bireysel sürücüleri değil servis hizmeti sağlayan firmaları hedeflediğinin altını çiziyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
1
Shares
Önceki haber

Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Platformları

Sonraki haber

Apple, iPhone’ları Birer Telsize Çevirecek Özelliğini Geliştirmeyi Durdurdu

İlginizi çekebilir

Redington En İyi Kurum Kültürüne Sahip Şirketler Arasındaki Yerini Aldı

Türkiye’nin köklü katma değerli teknoloji distribütörü Redington,'Great Place to Work' sertifikası almaya hak kazandı. Redington, işyeri kültürü konusunda global otorite konumunda olan Great Place to Work® Enstitüsü tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda pozitif çalışan deneyimi ile özellikle yüksek güven ve adalet kültürüne sahip iş yeri kriterlerini de sağlayarak Türkiye’nin en iyi kurum kültürüne sahip şirketleri arasında yerini aldı.
Devamını oku