Ford’dan Elektrikli Kamyonet Üreticisi Rivian’a 500 Milyon Dolar Yatırım

Ford ve Rivian bu yatırımla bir araya gelecek ve Ford markasına özel bataryalı hibrit arabalar üretilecek.

Araba endüstrisinin en önemli markalarından Ford, elektrikli araç üretimi konusunda diğer markalarla olan yarışını sürdürüyor. Şu anda tamamen elektrikli araçları bulunmayan firma, batarya girişine sahip bazı hibrit modelleriyle piyasada yer ediyor.

Şirket yetkilileri elektrikli araç konusunda firmanın önünde uzun bir yok olduğunu belirtirken, planlar arasında Ford F-150 model kamyonetinin hibrit versiyonu olduğu da belirtiliyor.

Otonom araç ve elektrikli araba alanlarında yaşanan gelişmelere uyumlu bir geçiş süreci yaşamak için 11 milyar dolarlık bir yatırım planı olan Ford, Rivian yanı sıra elektrikli araçlar kategorisinde Volkswagen’le ortak çalışacağını da bu planları arasında gösteriyor.

Öte yandan Rivian ilk elektrikli kamyonetinin üretim sürecini başlattı. 2020 yılı sonunda satışa sunulması öngörülen elektrikli kamyonetin tek şarjda 650 km yol kat edeceği söyleniyor. Rivian daha önce de yatırımcıların ilgisini çekmiş ve geçtiğimiz şubat ayında aralarında Amazon’un da bulunduğu bir grup şirketten toplamda 700 milyon dolar yatırım almıştı.

Kaynak: https://edition.cnn.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Çevrimiçi Eğitim Programı Coursera 1 Milyar Dolar Değerlemeyi Aştı

Sonraki haber

Binanız Kuşatmalara Karşı Ne Kadar Hazır?

İlginizi çekebilir

Kobi’ler Üretime ve Ürün Geliştirme Devam Etmeyi Hedefliyor

TÜRKONFED ve Paynet’in 11 ilde 1.000 KOBİ ile görüşerek yaptığı “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” araştırmasının, “Finansal Okuryazarlık ve İndikatörler” başlıklı ikinci fazı yayımlandı. Rapora göre, KOBİ’ler önümüzdeki üç yıl içinde en fazla üretime ve ürün geliştirmeye yönelik yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor. İşletmeler bu süreçte kamu kuruluşlarından destek planlarının oluşturulması, teşviklerin artırılması ve devlet destekli kredilerin verilmesini beklerken, finans kuruluşlarından ise uygun kredi koşulları talep ediyor.
Devamını oku