Fransa, Google’ın İçerikler İçin Haber Şirketlerine Ödeme Yapmasını İstiyor

Fransa Rekabet Kurumu, haber kaynaklarını kullanan Google’ın Fransız yayın şirketlerine ve haber ajanslarına ödeme yapması gerektiği kararına vardı.
Silhouettes of laptop and mobile device users are seen next to a screen projection of Google logo in this picture illustration taken March 28, 2018. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration – RC1F87EA23D0

Fransa rekabet kurumu yetkilileri, Google’ın arama sonuçlarında yer verdiği Fransız yayın şirketleri ve haber ajanslarına ödeme yapması gerektiği kararına vardı. Google şu an için bu karara karşı çıksa da Avrupa Birliği’nin yeni telif hakkı kanunu Google’a bu ödemeye yapmaya zorlayacak nitelikte.

AB yasalarını ulusal hukuka aktaran ilk ülke olan Fransa oldu. Fransız yasalarının bir hikayenin ya da haberin başlığının izinsiz kullanımına izin verdiği ancak daha fazlasına müsaade etmediği yargısına varan Google yine de Eylül ayında yaptığı düzenlemeyle Fransızca haber arama sonuçlarından başlıkların altında görünen açıklama ve küçük resim görüntülerini kaldırmıştı.

Google yine Eylül ayında yaptığı açıklamada arama sonuçlarında çıkan hiç bir haber kaynağına ödeme yapmayı kabul etmediğini ve Google’ın arama sonucu değil reklam sattığının altını çizmişti. Açıklamaya tepki gösteren Fransız haber yayıncıları, yasa amacının Google aramalarında makalelerin daha az göze çarpar hale getirilmesi değil, haber kaynaklarına para verilmesini sağlamak olduğunu ileri sürerek Fransız Rekabet Kurumu’na şikayette bulundu. Ajanslar durumu, Google’ın pazardaki gücünü kötüye kullanma olarak yorumlamıştı.

Nihayet geçtiğimiz perşembe günü Fransa Rekabet Kurumu kararını açıkladı ve Google’ın haber ajanslarına ödeme yapması gerektiği sonucuna vardı. Kurum tarafından yapılan açıklamada Google’ın uygulamalarının basın sektörüne ciddi zarar verdiği, yayıncıların ve haber ajanslarının ekonomik durumunu kırılgan hale getirdiği belirtildi.

Daha önce İspanya denemişti

İspanya 2014 yılında yürürlüğe koyduğu yasa ile Google’ın haber ajanslarına ücret ödemesi gerektiği konusunda baskıda bulunmuş fakat arama devi Google, haber servisini İspanya’da durdurmuştu. Yaşanan bu kısıtlama sonrasında İspanya’da faaliyet gösteren küçük haber yayıncıları ağır darbe almıştı.

Fransa’da yaşanan tartışma ve sonucu ise AB’nin telif hakkı konusundaki yasalarını kendi ülkelerinde uygulamak isteyen ülkeler için emsal telkil edebilir.

Total
1
Shares
Önceki haber

Teknoloji ve İnovasyon Ev Hayatını Kolaylaştırıyor

Sonraki haber

Koronavirüse Yakalan İnsanların Yüzde 78’i Semptom Göstermiyor

İlginizi çekebilir

OMIX telefonlarda yeni versiyon ve güncellemeler ile daha yüksek performans

Piyasaya sürdüğü akıllı telefon, tablet ve kablosuz kulaklık modelleriyle 2022’nin en öne çıkan markalarından biri olan OMIX, yeni versiyonlarını ve yazılım güncellemelerini duyurdu. OMIX X500 ve OMIX X300 telefonlarının yeni versiyonlarının, RAM’ı artarken, özel kullanıcı arayüzü OMIX UI 11.3 güncellemesi de pek çok yenilikle kullanıcılara sunuldu.
Devamını oku