Fransız Mucit Franky Zapata, Uçan Kaykayla Manş Denizini Geçmeyi Başardı

Daha önceki girişiminde başarılı olamayan Zapata, Manş Denizi üzerinden Fransa’dan İngiltere’ye 22 dakikada geçiş yaparak önemli bir başarıya imza attı.
Franky Zapata on his jet-powered “flyboard” flies past the belfry of the city hall of Calais (C) after he took off from Sangatte, northern France, on August 4, 2019, during his attempt to fly across the 35-kilometre (22-mile) Channel crossing in 20 minutes, while keeping an average speed of 140 kilometres an hour (87 mph) at a height of 15-20 metres (50-65 feet) above the sea. – Frenchman who has spent years developing a jet-powered hoverboard will again try to zoom across the English Channel on August 4, after a first attempt last month was cut short when a botched refuelling attempt sent him into the water. (Photo by Denis Charlet / AFP)

Fransız mucit Franky Zapata, Fransa ve İngiltere arasındaki Manş Denizini uçan kaykayıyla 22 dakikada aşmayı başardı. Fransa’nın Calais kıyılarından uçuşa geçen Zapata, 35 kilometre yol aldıktan sonra İngiltere’nin Dover bölgesinde yer alan St Margaret’s Körfezi’ne iniş yaptı. Eski jet-ski şampiyonu geçtiğimiz Temmuz ayında bir deneme yapmış ancak başarısız olmuştu.

Zapata basına verdiği demeçte henüz 3 yıl önce geliştirdikleri bir araçla bu başarıyı elde etmiş olmalarının büyük bir sevinç kaynağı olduğunu açıkladı ve ekledi:

“Bu tarihi bir olay mı, değil mi buna ben değil zaman karar verecek.”

Yakıt olarak parafin kullanan Zapata’nın yolculuk esnasındaki en büyük başarısı ise sorunsuz biçimde yakıt ikmalini gerçekleştirebilmesi oldu. Saatte 170 kilometre hıza çıkan uçan kaykaylı yolculuğa bir tekne ve üç helikopter eşlik etti.

Zapata geçen ay Paris’te kutlanan Bastille Günü’nde askeri bir gösteri esnasında fütüristik uçuş tahtasını tanıtmış ve büyük ilgi görmüştü. Fransız ordusu da benzer bir teknolojinin geliştirilmesi için Z-AIR şirketine 1,3 milyon avro hibe etmişti.

Total
4
Shares
Önceki haber

Apple Konuşmalarımızı Dinliyor!

Sonraki haber

Amazon’dan Fotoğraf Analiziyle Aradığınız Kıyafetleri Bulmanızı Sağlayacak Uygulama

İlginizi çekebilir