Game of Thrones Serüveni Daha Yeni Başlıyor!

Son sezonuyla büyük tartışmalara yol açan televizyon dünyasının en sükseli dizilerinden Game of Thrones, tamamlanmamış kitap serisi ve büyük bütçeli yeni dizisiyle bitmiş olmaktan çok uzakta.

Yazar George R. R. Martin’in aynı isimli fantastik kitap serisinden uyarlanan ve yayınlandığı ilk günden bu yana büyük ses getiren HBO yapımı Game of Thrones dizisi 8 yıllık macerasını geçtiğimiz hafta noktaladı. Televizyon tarihinin belki de en çok konuşulan yapımlarından olan Game of Thrones, kurgusal Westeros kıtasında yer alan 7 Krallık arasında süregelen politik mücadelelere odaklanırken, öte yandan kadim düşman Gece Kralı ve onun ölülerden oluşan Ak Yürüyenler ordusunun tehdidini konu ediniyordu.

Hikaye anlatımındaki acımasızlığıyla nam salan Game of Thrones, çarpıcı karakterleri  ile şekil verilen olayların öngörülemez gidişatında beklenmedik karakterleri, umulmadık anlarda öldürerek izleyicilerini sık sık şoka uğrattı ve tansiyonu yüksek tutma konusunda benzersiz bir başarı sağladı. Ortaya çıkan atmosfer dünyanın dört bir yanından insanı dili, dini, ırkı, konumu fark etmeksizin tek bir noktada: Game of Thrones’da buluşturdu. Yiğit Stark’larla kendini özdeşleştirenler, acımasız Lennister hanedanlığına öfkelenenler, Targaryen kızının ejderhalarına hayranlık duyanlar…

Son sezon büyük bir hayal kırıklığı oldu

Dillerde marş olan tema müziği ve ikon karakterleriyle 8 yıl boyunca yayınlanmış her bir bölümü istisnasız sosyal medyada trend haline gelen, forumlarda tartışmalar başlatan, arkadaşı birbirine düşüren Game of Thrones, ne var ki son sezonunda büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Alışıldık hikaye anlatısından uzak bir seyirde devam eden dizi en önemli karakter ilişkileri ve olayları dahi oldu bittiye getiren havasıyla büyük tepki topladı. Final büyük çoğunluğu tatmin etmedi. Hatta öyle ki dizinin hayranı 1 milyonu aşkın izleyici son sezonun yenilenmesi için imza kampanyasında bir araya geldi. Kitabın yazarı George R. R. Martin ise dizinin senaristleri D.B. Weiss ve David Benioff’un 7 ve 8. Sezondaki işlerini onaylamadığını açıkça ifade etti.

Sette unutulan Starbucks bardağı ve su şişesinin ekranlarda belirmesi ise halihazırda çok büyük tepki alan dizi gidişatının alaya alınmasında tuz biber oldu. Senaristler D.B. Weiss ve David Benioff, son sezondaki aceleci havayla, 2011’den bu yana çığ gibi büyüyen hayran kitlesine ve Game of Thrones evrenine ihanet etti. Tabii konuya ilişkin pek çok dedikodu da beraberinde geldi. Kimisi her bölümü ortalama 15 milyon dolara çekilen dizinin bir an önce bitmesi için HBO’nun senaristlere baskı yaptığını söyledi, kimisi ise Star Wars dizisine başlamak üzere Disney’le anlaşan senaristlerin HBO’nun ısrarlarına rağmen diziyi bitirmek için böylesi zayıf bir final sezona imza attıklarını.

Yeni Game of Thrones dizisi yüzlerce yıl öncesini anlatacak

Öyle veya böyle Game of Thrones fırtınası dindi; şimdilik. Zira yayınlandığı günden bu yana HBO’ya 3 milyar dolardan fazla gelir sağlayan marka için bir yan dizinin planı çoktan yapıldı. Şu an için çok şey bilinmese de dizinin ana hikayeden yüzlerce yıl öncesini konu edineceği kesinleşmiş durumda.

Oyuncu kadrosunda Oscar Ödüllü aktris Naomi Watts yanı sıra Harry Potter filmlerinden tanınan Miranda Richardson ve Narnia Günlükleri film serisiyle adına aşina olduğumuz Georgie Henley gibi isimlerin yer aldığı bu yan diziye hayat veren isimler arasında kitabın yazarı George R.R. Martin’in yer alması ise Game of Thrones hayranlarını son derece mutlu edecek bir detay.

Age of Heroes yani Kahramanlar Çağı olarak adlandırılan dönemi işleyecek hikaye Westeros’un korkunç sırlarını açığa çıkaracak ve Ak Yürüyenler’in gerçek kökenlerini izleyicilere aktaracak. Gizemli Doğu Krallıkları’ndan Stark hanedanlığının efsanesine, yeni Game of Thrones dizisinin bildiğimizi sandığımız tüm hikayeleri değiştireceği söyleniyor. Bu yaz çekimlerine başlaması planlanan şovun 2020 yılından önce yayınlanması ise beklenmiyor.

Yeni Game of Thrones dizisi için dev bütçe!

Proje ismi “The Long Night” olarak sızdırılan yeni Game of Thrones dizisinin başında orijinal serinin ikilisi David Benioff ve D.B. Weiss’in yer almayacağı açıklandı. Senarist ve yapımcı olarak Kick-Ass, X-Men: First Class ve Kingsman filmleriyle tanınan Jane Goldman’ı göreceğiz.

HBO’nun bu yeni Game of Thrones dizisine çok büyük bir bütçe ayırdığı iddia ediliyor. Nitekim HBO sözcüsü Francesca Orsi, 50 milyon dolarlık bütçenin yapmak istedikleri şeyi gerçekleştirmeye yetmeyeceğini dile getirdi. Kıyaslamak gerekirse Game of Thrones’un ilk sezonu bölüm başına 6 milyon dolara mal olmuş ve toplamda 60 milyon dolara çekilmişti. Bu oran sezon finalinde bölüm başına 15 milyon dolara kadar çıkmıştı.

HBO’nun CEO’SU Richard Pleper ise bu yeni şovla Game of Thrones evrenindeki bilindik anlatım tarzını tekrar etmeyeceklerini ve tamamen yeni ve heyecan verici bakış açısıyla izleyicilerin karşısına çıkacaklarını açıkladı.

Kitap olarak halen tamamlanmamış olan Game of Thrones’un hikayenin babası George R. R. Martin’in ellerinde nasıl biteceği ise aslında bir diğer konu başlığı. Dizinin son sezonundan hayal kırıklığıyla ayrılan milyonlar, gözlerini hikayenin halen netleşmediği kitap serisine çevirdi.

Henüz tamamlanmamış kitap serisi ve George R.R. Martin’in de heyecan duyduğu Westeros’un kökenlerini anlatacak yeni dizi beraberinde Game of Thrones serüveni bitmiş olmaktan çok uzakta.

Total
13
Shares
Önceki haber

GitHub Açık Kaynak Kodlu Projeleri Destekleyen Sponsors’u Yayına Aldı

Sonraki haber

Teknoloji ve Çalışan Memnuniyeti

İlginizi çekebilir

Wikipedia Engeli Resmi Olarak Kalkıyor

Anayasa mahkemesi tarafından Wikipedia’nın açılması yönünde verilen karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararın yayınlanmasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gün içerisinde Wikipedia’ya erişim yasağını kaldıracak.
Devamını oku