Gartner’dan 2020 İçin 10 Teknoloji Trendi

Kısa süre önce 2020’ye girdik ve bu yıl için teknoloji alanında konuşulacak birçok trend karşınıza çıktı. Gartner’ın 2020 için belirlediği trendleri paylaşıyoruz

İş dünyasının yakından bildiği ve ağırlıklı olarak BT endüstrisi için araştırmalar yayımlayan Gartner, 2020 yılı için 10 teknoloji trendini paylaştı. Danışmanlık şirketinin aktardığı 10 trend şöyle: Hiperotomasyon, çoklu deneyim (multiexperience), demokratikleşme, şeffaflık ve izlenebilirlik, güçlendirilmiş sınır bilişim (edge computing), dağıtık bulut, bağımısız nesneler, pratik blockchain uygulamaları ve AI güvenliği. 

Trendlere bakış

Gartner’ın paylaştığı ilk trend olan hiperotomasyon, yapay zekâ(AI) ve makine öğrenmesi (ML) dâhil olmak üzere ileri teknolojilerin, süreçleri ve insanları güçlendirmek için giderek daha fazla otomatikleştirilmesiyle ilgili. İkinci trend ise çoklu deneyim (multiexperience). Yani, geleneksel bir bilgisayar fikri, giyilebilirler ve gelişmiş bilgisayar sensörleri gibi çoklu-sensörlü ve çoklu-temas noktalı arayüzleri içermek üzere tek bir etkileşim noktasından evrimleşeceğine işaret ediyor. Gartner’ın yer verdiği üçüncü trend ise demokratikleşme. Burada demokratikleşmeden kastedilen, teknolojinin demokratikleşmesi. Yani, vatandaşlar teknik ve iş dünyasına ait uzmanlıklara yoğun bir eğitim ve çok para harcamadan erişebilecek. Bu uzmanlıklar arasında uygulama geliştirme, veri ve analitik, tasarım ve bilgi sayılıyor. Bu trende “vatandaş erişimi” adı da veriliyor. Şirketin duyurduğu dördüncü trend şeffaflık ve izlenebilirlik. Bu trendde teknolojik evrimin bir güven krizi oluşturduğu iddiası öne çıkıyor. Şöyle açalım: Tüketicilerin verilerin toplandığının ve işlendiğinin farkında olmasıyla markalar da veri depolama ve kullanımıyla ilgili daha sorumlu hissetmeye başlıyor. 

Öte yandan,  Gartner’ın Teknoloji İlerleme Döngüsü (Technology Hype Cycle) olarak isimlendirdiği öngörülerle teknoloji dünyasına aydınlattığını ve yön gösterdiğini belirtelim. Gartner’ın paylaştığı 10 trendin tamamını (İngilizce) şu linkten ayrıntılı şekilde okuyabilirsiniz. 

Kaleme alan
Kerem Fındık
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Kerem Fındık