Geleceğin Canavarları: Tek Kartlı Bilgisayarlar

Tek bir karttan (single board) oluşan bilgisayarlar… Böyle deyince akla gelen ilk soru ‘Tek kartlık bilgisayar mı olur?’ oluyor ister istemez. Fakat son yıllarda Türkiye’de de oldukça büyük bir ilgi uyandıran bu minik bilgisayarlar, sadece işlevselliğiyle değil fiyatıyla da şaşırtıyor.

Aslında dünyada 10 yıldan fazla bir süredir kullanılan tek kart bilgisayarlar (SBC), son 5-6 yıldır Türkiye’de de büyük ilgi görmeye başladı. Kısaca açıklamak gerekirse, adından da anlaşılacağı gibi bu bilgisayarlar tek bir anakarttan oluşuyor. Monitörsüz, klavyesiz, mouse’suz olarak satılan bu bilgisayarlar, bu saydığımız ekipmanlar haricen ve ‘ihtiyaç duyulması halinde’ alınabiliyor. Tırnak içinde ihtiyaç duyulması halinde diye belirtmemizin amacı, aslında bu ekipmanlara gerçekten de ihtiyacınız olmayabileceğinden kaynaklanıyor. Çünkü headless, yani monitörsüz dediğimiz bu bilgisayarları kumanda etmeniz ya da monitörlere erişmeniz için akıllı telefonlarınızı ya da televizyonlarınızı kullanabiliyorsunuz.

Bunun dışında ram, ekran kartı, ağ kartı, ses kartı gibi bileşenlerin tümleşik olarak geldiği bu küçük bilgisayarlarda depolama içinse flash disklerinizi, işletim sistemi kurmak için de genelde Micro SD kartları kullanmak gerekiyor. Kısacası 4 GB ya da 8 GB’lik Micro SD kartınız içine kurduğunuz Linux/Debian tabanlı Ubuntu özgür işletim sistemlerinin yanında Android ve Windows gibi sistemler de kurabiliyorsunuz. Kısacası avuç içi büyüklüğündeki bu bilgisayarlar, daha az güç tüketiyor, daha az yer kaplıyor ve daha düşük maliyetlerle kullanıcılarıyla buluşuyor.

İsterseniz gelin şimdi Türkiye’de en popüler tek kart bilgisayarları yakından inceleyelim:

Raspberry Pi: Türkiye’ye 2013 yılında giren Raspberry Pi, o tarihten bu yana yeni modelleriyle de kullanıcıların gönlünde taht kurmayı başardı. Son modeli Raspberry Pi 4’ü geçtiğimiz aylarda satışa sunan şirket, bu sefer gigabit ethernet bağlantısı, 2 adet USB 3.0 bağlantı noktası ve 4K görüntü kalitesine kadar destekli çift monitör desteği ile tüketicisinin karşısına çıktı. Pi 4, çift monitör desteğini üzerindeki 2 adet micro-HDMI portu ile sunarken, 1 GB, 2GB ve 4GB RAM seçenekleriyle, 35, 45 ve 55 dolar etiketiyle satışa sunuluyor.

Omega2: Dünya çapında 5 dolarlık Linux bilgisayar’ olarak üne kavuşan ve Kickstarter, Indiegogo gibi kitle fonlama sitelerinde toplamda 1.5 milyon dolarlık bir fon elde eden geliştirme platformu Omega2 de 2017’de Türkiye’de satışa sunuldu. Omega2 sadece 4 cm boyunda ve üzerinde Wi-Fi, depolama alanı ve SD Kart slotu barındıran tam bir Linux bilgisayar. IoT potansiyeline sahip bu alet de, kendi platformu ve uygulamaları sayesinde uzaktan kontrol edilebiliyor. Omega’nın yeni bilgisayarı Onion Omega2 Plus, şu anda yaklaşık 13 dolarlık fiyatıyla dikkat çekiyor.

Asus Tinker Board: Tinker Board, işletim hızı ve bellek değerini rakiplerine kıyasla bir tık üste çıkartmayı başarmış kredi kartında boyutlarında minik bir bilgisayar.4K desteği, daha yüksek çipset performansı, daha hızlı ethernet erişimi, bellek boyutlarında esneklik Asus Tinker Board’u farklı kulan özelliklerinden birkaçı. Asus ileride daha geniş işletim sistemi sunmak üzere çalıştığı Tinker Board’u Türkiye’de yaklaşık 85 dolar gibi, rakiplerinden oldukça yüksek bir fiyata sunuyor.

Odroid: Açık kaynak desteği sunan bu bilgisayar da Ubuntu, Android ve Linux gibi işletim sistemlerini çalıştırabiliyor. Türkiye’de en yaygın modellerden biri olan Odroid-XU4, eMMC 5.0, USB 3.0 ve gigabit ethernet arabirimlerini uygulayarak, yükse veri aktarım hızlarına ulaşılabiliyor. Bu özellik, ARM aygıtlarında ileri işlem gücünü desteklemek için giderek daha fazla ihtiyaç duyulan bir özellik ve kullanıcıların daha hızlı upgrade, web tarama, ağ oluşturma ve 3D oyunlar ile bilgisayarlarda bir yükseltme deneyimi yaşamasına olanak tanıyor. Odroid’in bu modeli de 80 dolarlık fiyatıyla dikkat çekiyor.

Orange Pi PC: Orange Pi PC, Raspberry Pi alternatifi bir mini pc. Bu bilgisayarın Türkiye fiyatı ise yaklaşık 40 dolar civarında. Temel olarak cihazda, Allwinner H3 1.6 Quadcore işlemci Mali 400 600 Mhz lik GPU, Samsung DDR3 Ram, 10/100 Network girişi, 3 adet USB2, Standart boy HDMI, composit çıkışlı kulaklık çıkışı mevcut. Raspberry Pi’den farklı olarak bir adet OTG, kumanda kullanımı için infrared sensor ve mikrofon girişleri de mevcut. Orange Pi PC, Wi-Fi ve Bluetooth gibi protokoller hariç tutulduğunda Raspberry Pi 3’e yakın bir cihaz.

Türkiye’de en çok tercih edilen tek kartlık bilgisayarlar böyle sıralanıyor. Kısacası bu tek kartlık bilgisayarlar, proje bilgisayarları olarak tarif ediliyor. Yani bu cihazlar sayesinde televizyonunuzu akıllı yapabilirken, XBMC gibi medya uygulamalarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yine basit yazılımlarla motor kontrolü, sensörler ile kontrölör gibi sistemleri, basit Google aramalarıyla öğrenebilir ve kendi kendinize bu sistemleri yapabilirsiniz.

Aslında yüksek kurlar yüzünden bugün fiyatları biraz yüksek düşünsek de, 35 dolara alabileceğiniz bu bilgisayarlar, size sonsuz bir derya sunuyor olacak. Tabii ki, meraklılarına…

Total
14
Shares
Önceki haber

Yeni iPhone’lar Daha İyi Pil Ömrü Sunabilir

Sonraki haber

Walmart, Alev Alan Güneş Panellerinden Ötürü Tesla’yı Dava Etti

İlginizi çekebilir