Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Geleceğin İki Büyük Projesi, İnternet Bağlantısı İçin Güçlerini Birleştiriyor

Google’ın Loon projesi ve bir SoftBank yatırımı olan HAPSMobil, havadan internet bağlantısı sunma konusunda bir araya gelerek, küresel internet sağlayıcısı olarak söz sahibi olmak istiyorlar.

Atmosfere salınan balonlar aracılığıyla dünyanın her yerine internet erişimi sağlamayı hedefleyen Google’ın Loon projesi, SoftBank’ın girişimi olan HAPSMobile’dan aldığı 125 milyonluk yatırımla yoluna devam edecek.

SoftBank ve AeroVironment’in ortak girişimi olan HAPSMobile, güneş enerjisiyle çalışan dronelar aracılığıyla 5G internet bağlantısı sunmayı amaçlıyor. Geçmişte Facebook da benzer bir proje başlatmış ancak projeyi askıya almıştı. Ancak HAPSMobile bu noktada ilerleme sözü verirken, HAWK 30 dronelarının geliştirme sürecinin tamamlandığını ve yıl sonunda denemelerin başlayacağını dile getirdi.

Loon ise 2013 yılında başlayan bir proje olarak havadan bağlantı sunma fikriyle hayata geçirildi. 2017 yılında Peru’da yaşanan sel felaketi ve Porto Rico’da gerçekleşen Maria Kasırgası sonrasında iletişimin sağlanmasında kilit rol oynayan Loon balonları bugüne kadar 30 milyon kilometre yol kat etmiş durumda.

Gerçekleşen bu yatırımla birlikte iki firma amaçları için bilgi birikimleri ve teknolojilerinden faydalanacak şekilde bir birliktelik gerçekleştireceklerini açıkladı. Başlangıç olarak Loon, balonların kullanımını HAPSMobile’a açacak ve ayrıca her iki tarafın teknolojisi ile çalışabilecek ortak bir yer istasyonu geliştirmesi planlanıyor.

Kaynak: https://techcrunch.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Sensormatic’ten İşletmenizde Verimliliği Bir Üst Lige Taşıyacak Çözümler

Sonraki haber

Microsoft Büyümede Beklentileri Aştı

İlginizi çekebilir

Türkiye’de 3D Yazıcı Kullanma Yaşı 6’dan Başlıyor!

Dünyayı değiştiren teknoloji 3D yazıcı, Türkiye’de yerli ve milli sermaye tarafından Zaxe adıyla üretiliyor. 2015 yılında ‘Türkiye’nin de global bir 3D yazıcısı olmalı’ hedefiyle Baki Gezgen ve Aydonat Atasever tarafından kurulan, aynı yıl TİM’in düzenlediği İnovasyon Haftası’nda ilk satışını yaparak büyüme adımlarını atan Zaxe, bugün KVK, Nevzat Aydın ve Muzaffer Akpınar gibi yatırımcıların da dahil olmasıyla Türkiye’de 3 binden fazla noktada ve 400’ü aşkın okulda kullanılmaya başlandı.
Devamını oku