Geliştiriciler, Zoom Özelliklerini Kendi Uygulamalarına Entegre Edebilecek

Tümleşik iletişim platformu Zoom, görüntülü iletişim, katılım ve iş birliği için sonsuz olanaklar yaratan yeni Video Yazılım Geliştirme Kitini (SDK) yayınladı.

Zoom tarafından yayınlanan yeni Video SDK, uygulama geliştiricilerin video tabanlı uygulamalar ve yerel kullanıcı arabirimleriyle masaüstü deneyimleri yaratırken Zoom’un öncü HD video, ses ve etkileşim özelliklerinden yararlanmasını sağlıyor.

İkinci ve üçüncü taraf geliştiriciler, Video SDK’den yararlanarak Zoom’un video öncelikli birleşik iletişim platformunun güvenilirliğini ve ölçeklenebilir performansını ürünlerine ve uygulamalarına ekleme şansına kavuştu. Geliştiriciler bu sayede, Zoom Meetings arayüzüne bağlı kalmadan müşteri katılımını artıracak ve yeni gelir fırsatları yaratabilecek heyecan verici deneyimler inşa edebilecekler.

Müşteri etkileşiminin geleceği

Video tabanlı müşteri deneyimleri, müşteri etkileşiminde giderek daha önemli bir rol oynayacak. Sektör analisti Zeus Kerravala’ya göre, “Video kullanımı tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Video tabanlı deneyimlerin bir sonraki dalgası, videonun iş akışlarını sorunsuz bir şekilde iyileştiren ve sosyal etkileşimi artıran iş ve tüketici uygulamalarına doğrudan yerleştirilmesiyle sağlanacak. Zoom’un Video SDK’larıyla çalışmak kolay ve tamamen özelleştirilebilir video tabanlı uygulamaların çevik bir şekilde geliştirilmesini sağlar.”

Geliştiriciler Video SDK aracılığıyla birçok farklı türden deneyimler yaratabilirler. Zoom’un sayısız özelliği sayesinde geliştiricilerin yaratabilecekleri deneyimlerin bir sınırı yok.

  • Sosyal: Geliştiriciler, hareket halindeyken etkileşimli sohbetli canlı yayınlar gibi istikrarlı ve ilgi çekici iletişim deneyimleri oluşturmak için Zoom özelliklerini sosyal medya uygulamalarına entegre edebilir.
  • Oyun: Geliştiriciler, Zoom’un HD video, ses ve etkileşimli özelliklerini kullanarak, kitle etkileşimi için yeni fırsatlar sunan masaüstü oyun uygulamaları oluşturabilirler.
  • Perakende: Kuruluşlar, müşteriye özel benzersiz alışveriş deneyimleri oluşturmak ve gelir elde etmek için Zoom’un etkileşim özelliklerinden faydalanabilir.

Geliştiriciler, Video SDK’i kullanarak müşterilerinin deneyimini iyileştirebilir, kullanıcı deneyimindeki aksaklıkları azaltan uygulamalar ve işlevler oluşturabilir, kitle etkileşimi için yeni fırsatlar sağlayabilir ve erişilebilirliği artırabilir.

Video SDK ile nelerin mümkün olduğuna bir örnek olarak, bulut tabanlı bir yapay zekâ çeviri yazılımı sağlayıcısı olan Lingmo, toplantılar için gerçek zamanlı çevrilmiş altyazılar sağlayan Lingmo Captions’ı oluşturmak için Video SDK’den faydalandı. Bu uygulama, yalnızca farklı dilleri konuşan kişiler arasında iletişimi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda etkileşim için ek fırsatlar sunarak kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

Lingmo International Kurucu CEO’su Danny May, “Zoom’un tamamen özelleştirilebilir Video SDK’i bizim için çok uygundu çünkü teknolojimizle sorunsuz bir şekilde çalıştı ve kurumsal müşterilerimize yeni bir şekilde destek olmamızı mümkün kıldı. Zoom’un Video SDK’i, çözümümüzün geliştirilmesini hızlandırdı ve müşterilerimiz için sunduğumuz ürünleri daha da iyileştirme esnekliği sağladı.” dedi.

Zoom Developer Platform ile işinizi hızla büyütün

Video SDK, servis sağlayıcılarının ve geliştiricilerin Zoom’un tümleşik iletişim platformunun üzerine uygulamalar ile entegrasyonlar oluşturmasına ve uygulamalarına video, ses, içerik paylaşımı, sohbet ve daha fazlasını getirmesine olanak tanıyan Zoom Developer Platform’un kritik bir bileşenidir.

Geliştiricilerin ihtiyaçları ve hedefleri göz önünde bulundurularak oluşturulan Developer Platform, Zoom geliştirici çözümlerinin ve araçlarının keşfedilmesini, özel destek altyapısına ve geliştirici topluluğu kaynaklarına kolay erişim ile küresel dağıtım fırsatları sağlıyor.

Zoom Developer Platform API’leri, geliştirici kitlerini, sohbet botlarını, webhook’ları ve uygulamalar ile entegrasyonlar için dağıtımları içeriyor.

Platformun en son sürümü, geliştiricilere uygulamalarının Zoom App Marketplace’teki performansı ve kullanımı hakkında ek bilgiler sağlamak için daha ayrıntılı performans analizi sağlıyor. Bunlar, kullanıcı ve hesap düzeyinde abonelik sayılarını, aktif kullanıcı ve aktif hesap ölçümlerini, API kullanım hacimlerini ve daha fazlasını içeriyor. Zoom ayrıca önümüzdeki aylarda uygulama ve entegrasyon keşfedilebilirliğini iyileştirmek için daha da fazla güncelleme yayınlamayı planlıyor.

Zoom Video SDK’ini kullanmaya başlayın

Artık Video SDK gibi çözümlerle uygulama geliştirmeye başlamak her zamankinden daha kolay. Zoom, geliştiricilerin hemen bir Video SDK geliştirici hesabı oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir satın alma seçeneği yayınladı. Bu sayede geliştiriciler, yalnızca birkaç dakika süren adımların ardından Video SDK üzerinde çalışmaya başlayabiliyor.

Ayda 10.000 dakikaya kadar başlangıç ​​ücreti yok. Yalnızca bunun üzerindeki ek dakikalar ücretlendiriliyor. Zoom, Video SDK için aylık 30.000 dakika kullanım sunan yıllık 1000 dolarlık bir hacim planı sunuyor.

Zoom Video SDK hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Video SDK sayfasındaki iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

Zoom’un açık geliştirici platformu ve diğer geliştirici çözümleri hakkında daha fazla bilgi için developer.zoom.us adresini, Zoom deneyimini geliştiren uygulamaları ve entegrasyonları bulmak veya Zoom ile bir entegrasyon oluşturmaya başlamak için ise Zoom App Marketplace’i ziyaret edebilirsiniz.  

Total
0
Shares
Önceki haber

Adform, Dijital Reklamın Geleceğini Identity Week’te Masaya Yatırdı

Sonraki haber

Pandeminin Gölgesinde Ekonomik Göstergeler

İlginizi çekebilir

Papara’da 5 Milyonuncu Kullanıcı Mutluluğu Eğitime Desteğe Dönüştü

Türkiye’de ödeme teknolojilerini dönüştüren öncü şirket Papara, henüz dördüncü yılında 5 milyon kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, 5 Milyonuncu kullanıcı Ahmet Kaan Erol’u Kocaeli’ndeki evinde ziyaret ederek Papara Black Card’ını bizzat takdim etti. Karslı, Papara olarak 17 yaşındaki üyenin hayat boyu tüm eğitim giderlerini üstlendiklerini açıkladı.
Devamını oku