Genius Çalıntı Şarkı Sözleri İçin Google’ı Dava Ediyor

Şarkı sözü sitesi Genius, kendi sitesinden alınan sözleri paylaştığı gerekçesi ile Google’dan 400 milyon dolardan fazlasını istiyor.

İnternet üzerinde bir şarkı sözü aradığınızda Google şarkı sözünün bulunduğu sitelerin yanı sıra, şarkı sözlerinin kendisini de size sunabiliyor. Şarkı sözleri içeriği sağlayan web sayfası Genius ise, Google’ın kendi sitesindeki içeriği alıp arama sonuçlarında kullandığını söyleyerek firmaya dava açtı. 

Google’ın arama sonuçlarında çıkan şarkı sözleri yapılan aramaya göre anlaşmalı olan partnerlerden alınarak kullanıcılara sunuluyor. Genius ise bu yıl yapılan aramaların bir kısmında kendi sitesinden kopyalanmış şarkı sözlerinin gösterildiğini söylüyor. Bunu tespit etmek için özel bir watermark (etiket) sistemi kullandıklarını söyleyen Genius, Google ve şarkı sözü sağlayan ortağı LyricFind’ı, hizmet şartlarını bozdukları için dava ediyor.

3 Aralık tarihinde yapılan başvuruda Google’ın yaptığı hareketin yalnızca hizmet şartlarını bozmakla kalmadığı, Genius’un “10 yılda kurduğu on milyonlarca dolar harcadığı” iş alanı ve veri tabanından fayda sağladığını ve adil olmayan bir avantaj elde edildiği de söyleniyor.

Yıllardır şarkıların sözlerini içerisinde bulunduran Genius, Google’ın kendi içeriğini uzun zamandır kopyaladığını söylüyor. 2019 ylının Haizran ayında Wall Street Journal’ın eline geçen bir mektuba göre, Genius Google’a Nisan ayında bir uyarı göndermiş ve hizmet şartlarına aykırı davrandığını, kanunlara karşı geldiğini söylemiş.

Site kendi watermark tekniği olarak tanımladığı özel kesme işaretlerinin kullanıldığı şarkı sözleri sayesinde Google’ın sitesinden içerik çaldığını kanıtladığını söylüyor. Google ise şarkı sözlerini LyricFind sitesi de dahil olmak üzere çeşitli sitelerden aldığını belirtiyor. Yine de bu durumun araştırılması için LyricFind’a talep gönderdiği biliniyor.

Aslında ne Genius’ın doğrudan bir telif hakkı talebi olamıyor çünkü şarkı sözleri onlara ait değil. Hem Genius hem de Google müzik yayıncılarından şarkı sözlerini yayınlamak için lisansa sahip bu da davayı biraz daha karışık hale getiriyor. Çoğu dava, internet üzerinde toplanıp yayınlanan içeriklerin illegal olmadığı yönünde karar alıyor olsa da çoğu web sayfası hizmet kurallarında bunun yapılmaması gerektiği yönünde kurallar bulunduruyor. İki tarafında şarkı sözlerini yayınlamak için lisansa sahip olması, Google’ın teknik olarak kopyalanmış içerik yayınlamasının illegal olmadığı ihtimalini ortaya çıkarıyor. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Google Kurucuları CEO Görevinden Ayrılıyor

Sonraki haber

Elektriği İletip Isıyı İletmeyen Metal Bulundu

İlginizi çekebilir

Güvenlikte Temassız Teknolojilere İlgi Artıyor

Önceden sadece yüksek güvenlik ihtiyacı olan hastane, cezaevi ve banka gibi kurumlar tarafından tercih edilen iris, yüz ve parmak izi tanıma gibi biyometrik geçiş kontrol çözümleri, mesafe ve hijyen kaynaklı riskleri azalttığı için giriş çıkışların kontrol edildiği tüm alanlarda tercih edilmeye başlandı.
Devamını oku