Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak

Bir ürünü geri dönüştürerek elde edilen enerji ve iş gücü tasarrufu ile çöpün hammaddeye ve ikinci ürüne geçmesi, dünyanın kurtuluşu gibi görünüyor. Peki Türkiye’de bu alanda neler yapılıyor?

1950 yılındaki ortalama dünya nüfusu 4 milyarken rakam 50 yıl içinde iki katına çıktı. Tahminlere göre dünya nüfusunun kendini yeniden katlaması 50 yılı bulmayacak. Peki bugün günlük 1 dolardan az geliri olan 3 milyar insan yaşam sürerken, değeri 500 doları geçen cep telefonlarını ve oyun konsollarını, robot süpürgeleri ve alarm sistemlerini kimler satın alabilecek? Tabi ki zengin Avrupa, ondan aşağı kalmayan ABD ve Çin ile Japonya gibi zengin Asya ülkelerinin orta hali geçmiş vatandaşları. Peki dünyadaki herkesin teknolojik ürün satın alabilecek ekonomik özgürlüğe kavuştuğu bir siyasal ütopyayı düşünsek, o zaman bu talebe yetişebilecek iş gücü ve hammaddeyi nereden bulacağız?

BİZ NELER YAPIYORUZ

Bugünkü kısıtlı talepte bile teknolojik ürünleri hayata geçirmek için yeterli hammadde ve insan gücü  eksikken, isteklerin daha da artacağı nüfus patlamasıyla birlikte hangi sektörler büyümesini sürdürecek? Basit bir mantık hesabı ile teknoloji alanında geri dönüşüme yatırım yapan şirketlerin geleceğin en büyüklerinden olacağını dile getirmek çok da boşboğaz tesellisi olmaz. Bir ürünü geri dönüştürerek elde edilen enerji ve iş gücü tasarrufu ile çöpün hammaddeye ve ikinci ürüne geçmesi, dünyanın kurtuluşu gibi görünüyor. Peki Türkiye’de bu alanda neler yapılıyor?

YABANCI GELİYOR

Görünen o ki, teknoloji geri dönüşümü konusunda birkaç firmanın kurduğu küçük ölçekli işletmeler dışında bir yatırım söz konusu değil. Üstelik Orta Doğu’nun ve Avrasya pazarının tüm ihtiyacına cevap verebilecek bir potansiyeli barındıran Türkiye’de geri dönüşüm, geri dönüşü olmayacak denli yadsınan bir sektör olarak görünüyor. Bu alana yatırım yapan Türk firmaları oldukça az olmakla birlikte, yine Alman ve İtalyan şirketleri potansiyeli görerek Türkiye’de şimdilik çöpten hammadde üretimine yönelik kağıt, plastik ve alüminyum sektörüne giriş yapıyorlar. Ama milyonlarca akıllı telefonun, televizyonun ve oyun konsolu ile bilgisayarın akıbetinin ise ne olacağı belirsiz.

PARA HARCAMALIYIZ

Hepimizin sokağından ardı ardına geçen kağıt ve plastik toplayıcılarının çabası ile Türkiye’de teknoloji üretimi için yeterli hammaddenin çöpten temini mümkün değil. Bunun her gün değişen bakanlık tebliğleri ve kurallarıyla da sisteme oturtulamadığı ortada. O zaman büyük şirketlerin elini taşın altına koyarak, Ar-Ge üretimi ve yatırımı kadar bu alana da yönelmesi gerekmiyor mu? Eğer Türkiye’de mevcut teknolojik ürünlerin dönüşümünün dışında yurt dışından da gelecek bir ürün tedarik sistemi kurulabilirse, bu yer üstü madenini işletmeye alan şirketler geleceği de şekillendirecek. İnanmayanlar Çin’in hammadde için yılda kaç milyon ton atık ithal ettiğini araştırabilir. Türkiye’nin ekonomik kurtuluşunun en önemli alanlarından birini teknolojik atıkların dönüşümü oluşturuyor. Bu büyük fırsatı bakalım kimler nasıl kullanacak?  

Kaleme alan
Erdinç Akkoyunlu
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Erdinç Akkoyunlu