Giyilebilir Soğutma Teknolojisi Geliştirildi

Cihaz, polimer malzemelerden oluşturulmuş giyilebilir yapısı sayesinde yarı iletkenlerden faydalanarak kişinin vücut ısısını düşürüyor.

Giysilere dahil edilebilecek esnek bir soğutma cihazı sayesinde kişisel soğutma teknolojileri gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Termoelektrik sistemler, cihazın bir ucundan diğerine ısı pompalamak için yarı iletkenleri kullanarak sıcak ve soğuk bölgelerin oluşmasını sağlıyor. Bu tür sistemler kompakt ve kolay ayarlanabilen soğutma sistemlerinin yapımında fayda sağlayabilecek olsa da, ısıyı uygun bir şekilde dağıtmalarını sağlamak zor olmuştur.

Ancak Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları bu sorunu iki esnek polimer tabaka arasına katmanlı yarı iletken malzemeler yerleştirerek çözmüş durumda. Bu sayede bir bölge sıcak diğeri ise soğuk bölge görevi üstleniyor. Tasarımın esnekliği sayesinde sıcak ve soğuk tarafın birbirinden yalıtılması mümkün hale geliyor ve sıcak katmanın ısısı havaya yayılıyor.

Araştırmacı ekip tasarıma bir de esnek bataryalar ekleyerek giyilebilir soğutma cihazının cilt ısısını 10ºC’den daha fazla düşürebilme imkanı tanımış. Bu tarz kişisel soğutma teknolojilerinin gelişimi, binalardaki merkezi iklimlendirmeyi sağlamak için gerekli enerji ihtiyacı talebini %20 oranında azaltılacağı ve kullanıcının dış mekandaki konforunu artırabileceği söyleniyor.

Kaynak: https://www.nature.com

Total
10
Shares
Önceki haber

Hande Enes Yeni Yatırımını MenaPay ile Blockchain’e Yaptı

Sonraki haber

Apple, Telefonları Yavaşlatan Güncellemeler Konusunda Kullanıcılarını Uyarmayı Kabul Etti

İlginizi çekebilir

YENİ NESİL DİJİTAL PAZARLAMA AJANSI INGAGE “TÜRKİYE’NİN EN İYİ İŞVERENLERİ” ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU

Tüm dünyada iş yeri kültürü konusunda yaptığı çalışmalarla otorite olarak kabul edilen Great Place To Work’ün yaptığı değerlendirmeler sonucu, Ingage, “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” ödülüne layık görüldü. Geçtiğimiz yıl yine aynı kurumdan “Harika İş Yeri” Sertifikası’nı almaya hak kazanan ajans, bu yıl da “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” ödülüyle başarısını tescillemiş oldu.
Devamını oku