Giyilebilir Soğutma Teknolojisi Geliştirildi

Cihaz, polimer malzemelerden oluşturulmuş giyilebilir yapısı sayesinde yarı iletkenlerden faydalanarak kişinin vücut ısısını düşürüyor.

Giysilere dahil edilebilecek esnek bir soğutma cihazı sayesinde kişisel soğutma teknolojileri gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Termoelektrik sistemler, cihazın bir ucundan diğerine ısı pompalamak için yarı iletkenleri kullanarak sıcak ve soğuk bölgelerin oluşmasını sağlıyor. Bu tür sistemler kompakt ve kolay ayarlanabilen soğutma sistemlerinin yapımında fayda sağlayabilecek olsa da, ısıyı uygun bir şekilde dağıtmalarını sağlamak zor olmuştur.

Ancak Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları bu sorunu iki esnek polimer tabaka arasına katmanlı yarı iletken malzemeler yerleştirerek çözmüş durumda. Bu sayede bir bölge sıcak diğeri ise soğuk bölge görevi üstleniyor. Tasarımın esnekliği sayesinde sıcak ve soğuk tarafın birbirinden yalıtılması mümkün hale geliyor ve sıcak katmanın ısısı havaya yayılıyor.

Araştırmacı ekip tasarıma bir de esnek bataryalar ekleyerek giyilebilir soğutma cihazının cilt ısısını 10ºC’den daha fazla düşürebilme imkanı tanımış. Bu tarz kişisel soğutma teknolojilerinin gelişimi, binalardaki merkezi iklimlendirmeyi sağlamak için gerekli enerji ihtiyacı talebini %20 oranında azaltılacağı ve kullanıcının dış mekandaki konforunu artırabileceği söyleniyor.

Kaynak: https://www.nature.com

Total
10
Shares
Önceki haber

Hande Enes Yeni Yatırımını MenaPay ile Blockchain’e Yaptı

Sonraki haber

Apple, Telefonları Yavaşlatan Güncellemeler Konusunda Kullanıcılarını Uyarmayı Kabul Etti

İlginizi çekebilir

Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak

Acer Aspire 5, yüksek ekran-gövde oranına sahip ekranının potansiyelini açığa çıkaran güçlü işlemci ve grafik kartı ile kullanıcıların tüm iş akışını destekleyerek projelerin hızla tamamlanmasını sağlayan güçlü bir dizüstü bilgisayar. Cihaz, dar çerçeveli 14 inç ekranının sunduğu alan birden çok işe odaklanmayı kolaylaştırırken, kullanıcılara hızlı Wi-Fi ile geniş bir depolama alanı ve bellek sağlıyor.
Devamını oku