Giyilebilir Soğutma Teknolojisi Geliştirildi

Cihaz, polimer malzemelerden oluşturulmuş giyilebilir yapısı sayesinde yarı iletkenlerden faydalanarak kişinin vücut ısısını düşürüyor.

Giysilere dahil edilebilecek esnek bir soğutma cihazı sayesinde kişisel soğutma teknolojileri gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Termoelektrik sistemler, cihazın bir ucundan diğerine ısı pompalamak için yarı iletkenleri kullanarak sıcak ve soğuk bölgelerin oluşmasını sağlıyor. Bu tür sistemler kompakt ve kolay ayarlanabilen soğutma sistemlerinin yapımında fayda sağlayabilecek olsa da, ısıyı uygun bir şekilde dağıtmalarını sağlamak zor olmuştur.

Ancak Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları bu sorunu iki esnek polimer tabaka arasına katmanlı yarı iletken malzemeler yerleştirerek çözmüş durumda. Bu sayede bir bölge sıcak diğeri ise soğuk bölge görevi üstleniyor. Tasarımın esnekliği sayesinde sıcak ve soğuk tarafın birbirinden yalıtılması mümkün hale geliyor ve sıcak katmanın ısısı havaya yayılıyor.

Araştırmacı ekip tasarıma bir de esnek bataryalar ekleyerek giyilebilir soğutma cihazının cilt ısısını 10ºC’den daha fazla düşürebilme imkanı tanımış. Bu tarz kişisel soğutma teknolojilerinin gelişimi, binalardaki merkezi iklimlendirmeyi sağlamak için gerekli enerji ihtiyacı talebini %20 oranında azaltılacağı ve kullanıcının dış mekandaki konforunu artırabileceği söyleniyor.

Kaynak: https://www.nature.com

Total
86
Shares
Önceki haber

Hande Enes Yeni Yatırımını MenaPay ile Blockchain’e Yaptı

Sonraki haber

Apple, Telefonları Yavaşlatan Güncellemeler Konusunda Kullanıcılarını Uyarmayı Kabul Etti

İlginizi çekebilir

Okullar Zyxel Networks ile Hibrit Eğitim Hazırlıklarını Tamamlıyor

Koronavirüs salgınıyla hayatımıza giren uzaktan eğitim ve normalleşme sürecinde dönüş yapılan yüz yüze eğitimin birleşimi olan hibrit modelin, gelecek dönemde tüm dünyada uygulanması bekleniyor. Kesintisiz ağ bağlantıları ise hibrit eğitimin en önemli kriterlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Zyxel Networks, Türkiye'nin dört bir yanındaki çalışmalarıyla okulların hibrit eğitime geçiş sürecinde gerek duyduğu ağ altyapılarını sağlayarak başarı hikayelerine imza atıyor.
Devamını oku

17 Günlük Tam Kapanmada Hobi Araçları ve Bayram Hediyeleri 3D Yazıcılardan Çıkacak

Hükümetin aldığı karar doğrultusunda Covid-19 vaka sayısını azaltmak için Türkiye genelinde 29 Nisan’da başlayan tam kapanma, Ramazan Bayramı’nı da içine alarak 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar sürecek. 3 haftalık bu süreç hobi edinmek ve mevcut hobileri geliştirmek için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Kişinin yaratıcılığını geliştirme imkanı sunan 3D yazıcılar sayesinde betonla çevrilmiş şehirlerde balkonlar için verimli birer seraya dönüşürken, klasik otomobillerden, savaş ve yolcu uçaklarına kadar türlü modeller yapılabiliyor. 3D yazıcıların sunduğu imkan sayesinde 17 günlük kapanma sürecinde her güne bir hobi aracı üretmek, kendinizi ve sevdiklerinizi sevindirmek üstelik bayram hediyesi tasarlamak mümkün. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcılarla edinilen hobilerin hem eğlendirici hem de diğer hobilere göre daha ekonomik olduğunu belirterek, “Tam kapanma günlerinde kişinin bir hobi edinmesi kadar eğlendirici ve eğitici bir eylem olamaz. 3D yazıcılar kişilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesine olanak sağlıyor” dedi.
Devamını oku