Giyilebilir Soğutma Teknolojisi Geliştirildi

Cihaz, polimer malzemelerden oluşturulmuş giyilebilir yapısı sayesinde yarı iletkenlerden faydalanarak kişinin vücut ısısını düşürüyor.

Giysilere dahil edilebilecek esnek bir soğutma cihazı sayesinde kişisel soğutma teknolojileri gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Termoelektrik sistemler, cihazın bir ucundan diğerine ısı pompalamak için yarı iletkenleri kullanarak sıcak ve soğuk bölgelerin oluşmasını sağlıyor. Bu tür sistemler kompakt ve kolay ayarlanabilen soğutma sistemlerinin yapımında fayda sağlayabilecek olsa da, ısıyı uygun bir şekilde dağıtmalarını sağlamak zor olmuştur.

Ancak Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları bu sorunu iki esnek polimer tabaka arasına katmanlı yarı iletken malzemeler yerleştirerek çözmüş durumda. Bu sayede bir bölge sıcak diğeri ise soğuk bölge görevi üstleniyor. Tasarımın esnekliği sayesinde sıcak ve soğuk tarafın birbirinden yalıtılması mümkün hale geliyor ve sıcak katmanın ısısı havaya yayılıyor.

Araştırmacı ekip tasarıma bir de esnek bataryalar ekleyerek giyilebilir soğutma cihazının cilt ısısını 10ºC’den daha fazla düşürebilme imkanı tanımış. Bu tarz kişisel soğutma teknolojilerinin gelişimi, binalardaki merkezi iklimlendirmeyi sağlamak için gerekli enerji ihtiyacı talebini %20 oranında azaltılacağı ve kullanıcının dış mekandaki konforunu artırabileceği söyleniyor.

Kaynak: https://www.nature.com

Total
10
Shares
Önceki haber

Hande Enes Yeni Yatırımını MenaPay ile Blockchain’e Yaptı

Sonraki haber

Apple, Telefonları Yavaşlatan Güncellemeler Konusunda Kullanıcılarını Uyarmayı Kabul Etti

İlginizi çekebilir

Acer, Yeni AMD Ryzen 5000 Serisi Mobil İşlemcilerle Çalışan Nitro ve Aspire Dizüstü Bilgisayarlarını Tanıttı. Nitro Dizüstü Bilgisayarlar Yeni NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi Dizüstü Grafiklerle Geliyor

Yeni Nitro 5 dizüstü bilgisayarlar, 15,6 inç veya 17,3 inç ekran büyüklüğünde modellere geliyor. Yeni modeller QHD çözünürlükte 165 Hz yenileme hızlı veya FHD çözünürlükte 360 Hz’kadar yenileme hızı ve 3 ms tepki süresi seçenekleri sunuyor.
Devamını oku