Gizlilik ve Güvenlik Endişeleri Reklam Engelleme Uygulamalarına Olan İlgiyi Artırıyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre yetişkin PC ve mobil kullanıcıların %40’ı reklam engelleme uygulamaları kullanıyor.

Apple, iOS 14 ile uygulamaya koyduğu kullanıcı verilerinin takibi ve toplanmasını engelleyerek hedefli reklam oluşturmanın önüne geçen yeni politikalarıyla Facebook ile ters düşüp, dijital reklamcılıkta kuralların yeniden yazılmasına önayak olurken, gittikçe daha fazla kullanıcı reklamları tamamen engelleyen uygulamalar kullanarak sorunun üstesinden geliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, özellikle mobil cihazlarda web tarayıcıda reklam engellemeye uygulamalarına olan rağbet süratle artıyor.


Reklam engelleyicileri kullanan kişi sayısı, çoğunlukta PC kullanıcılarından oluşuyor. Araştırma sonucuna göre 2020 yılı sonu itibariyle aylık 257 milyon kişi bilgisayarında reklam engelleyici kullanıyor. Esas artışın yaşandığı mobil cihazlarda yapılan araştırmaya göre ise 2020 yılı sonunda mobil cihazında reklam engelleyici kullananların sayısı 282 milyondan 2021 yılı itibariyle 586 milyona erişmiş durumda.


Araştırmayı gerçekleştiren Blockthrough, 5.423 Amerikalı ile gerçekleştirdiği ankette kullanıcıların neden reklam engelleme uygulamalarına rağbet ettiği sorusuna yanıt aramaya çalıştı. Anket sonuçlarına göre kullanıcıların reklam engelleme uygulamalarını kullanmalarındaki en büyük motivasyon, internette gezinirken deneyimlerinin kesilmesi veya sekteye uğraması oluyor. %81’lik bu oranı, %62 ile malware ve benzeri zararlı yazılımlardan korunmak cevabı takip etmiş. Üçüncü sırada ise %58 oranla gizliliğin korunması sebep gösteriliyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Pandemiyle Değişen Tüketici Ne Bekliyor?

Sonraki haber

Zyxel, Yeni Platformu Circle ile Lisans Yönetimini Kolaylaştırıyor

İlginizi çekebilir