Google 10,000 Yıllık Problemi 200 Saniyede Çözen Kuantum Bilgisayarı Duyurdu

Google yeni tasarladığı bilgisayarın, dünyanın en güçlü bilgisayarının bile yapamadığını yapabildiğini iddia ediyor.

Google, dünyanın en güçlü süper bilgisayarının çözmesi 10,000 yıl alacak problemleri 200 saniyede çözebilecek bir bilgisayar tasarladığını duyurdu. 

“Kuantum üstünlük” adı verilen yeni bir çağa geçildiğini duyuran Google, kuantum bilgisayarların zamanının geldiğini söylüyor. Kuantum bilgisayarlar şu an var olan standart bilgisayarlara göre daha fazla veri saklayıp kuantum mekanikleri yardımıyla çok daha hızlı bir şekilde verileri işleyebiliyor.  

“Henüz yolun başındayız. Önümüzde bilim insanları ve mühendislerin üzerinde çalışması gereken birçok şey var. Fakat önümüz açık ve gitmemiz gereken yolu görebiliyoruz. Bu yolda ilerlemek için de oldukça hevesliyiz.” 

Google’ın açıklamasının ardından bazı teknoloji uzmanları ve diğer firmalardan tepkiler geldi. IBM firması konu hakkında yaptığı açıklamada “Veri işlem hızının abartıldığı” ve “şu anki bilgisayarlar ile 10,000 yıl değil 2,5 gün içerisinde hem de daha tutarlı bir sonuç elde ederek” problemin çözülebileceğini söyledi. 

Total
4
Shares
Önceki haber

Fortnite Kara Delik Etkinliği İzlenme Rekorlarını Kırdı

Sonraki haber

Yerli Siber Güvenlik Girişimi Picus Security, Earlybird’den 5 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İlginizi çekebilir

Tatilde Dijital Detoks Zor!

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight tarafından yapılan ‘Tatil yaparken sürdürülen teknolojik alışkanlıklar’ başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 97’si cep telefonu olmadan tatil yapamayacağını söyledi.
Devamını oku