Google, 18 Yaş Altı İçin Hedefli Reklamları Yasaklıyor

İnternet ve teknoloji devi Google, platformları aracılığıyla gönderilen hedefli reklamları inceleme altına alınması sonrasında, 18 yaş altı kullanıcılarının cinsiyet ve ilgi alanlarına dayalı olarak reklam hedeflemesini engelleyecek.

18 yaş altı kullanıcıların verilerini ilişkin mercek altına alınan Google, 2022 yılında savunmasız gruplar için koruma politikasını güçlendirmeyi ve kullanıcıların reklam deneyimlerini kontrol altına almanın yeni yollarını sunmaya odaklanacağını açıkladı.

Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan Google yetkilisi şunları dile getirdi:

“Yaşa duyarlı reklam kategorilerinin gençleri kapsamasını önlemek için tedbirleri genişleterek çocuklara ve gençlere çevrimiçi ortamda daha güvenli bir deneyim sunma konusunda ilerleme kaydettik. Bir sonraki aşamada 18 yaş altı kullanıcılarda cinsiyete veya ilgi alanlarına göre reklam hedeflemesini engelleyeceğiz.”

Silhouettes of laptop and mobile device users are seen next to a screen projection of Google logo in this picture illustration taken March 28, 2018. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration – RC1F87EA23D0

Google Chrome’un Privacy Sandbox aracı ile dijital pazarlamayı gizlilik beklentilerine cevap verecek şekilde karşılama ve dönüştürmeye fayda sağlayarak alanında öncülük ettiğini dile getiren teknoloji devi bu deneyimi geliştirmek ve kullanıcıların gizliliklerini daha iyi yönetebilmeleri adına Google ürünlerine yeni araçlar eklemek için çalıştıklarının altını çizdi.

Atılacak yeni adımlar kapsamında “Bu reklam hakkında” kısmında daha fazla açıklamaya yer verilerek kullanıcının web gezinsitisi esnasında gördüğü reklamların hangi süreçler sonrası karşısına çıktığı netleştirilecek. Kullanıcılar dilerse kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği düşünülen reklamları raporlayabilecekler ve dilerlerse gördükleri reklamı susturup, bu reklamla ilgilenmedikleri geri dönüşünde bulunabilecekler.

Şu anda Google ürünleri arasında yalnızca YouTube’da görülen alkol ve kumar reklamları kullanıcılar tarafından hassas olarak işaretlenip kapatılabiliyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

PayCore’da Mali İşler Fatih Şahal’a emanet edildi

Sonraki haber

Apple, Kredi Kartlarının Doğrudan iPhone ile Kullanılmasını Sağlayacak Bir Teknoloji Üstünde Çalışıyor

İlginizi çekebilir

Okullarda Ders Zili Zaxe 3D Yazıcılar İçin Çalıyor

İlköğretimden üniversiteye kadar eğitimin tüm kademelerinde robotik, teknoloji ve tasarım bölümleri tarafından tercih edilen Zaxe’nin 3D yazıcılarına yönelik ilgi artmaya devam ediyor. Ayrıca Türkiye’nin 2023’te Ay’a yapacağını açıkladığı bilimsel araştırma yolculuğunda kritik parçalar da yine 3D yazıcılarla üretilecek. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, eğitim kurumlarının artık 3D eğitimleriyle ön plana çıkmak için çabaladıklarını belirterek, “Bir 3D yazıcı ile 1000 öğrenci yaratıcılığını hayata geçirme fırsatı buluyor. Bizim hedefimiz de bir öğrenciye bir 3D yazıcı düşmesi” dedi. Akıncı, bir tarih bölümü öğrencisinin bir tarihi eseri canlandırmak için 3D yazıcıyı kullandığını belirtirken, aynı zamanda ilköğretim öğrencilerinin de Teknoloji ve Tasarım Dersi’ni teoriden pratiğe dönüştürebilmeleri için 3D yazıcıların vazgeçilmez olduğunu belirtti.
Devamını oku