Google, Analiz Odaklı Girişim Firması Looker’ı 2,6 Milyar Dolara Satın Aldı

Google, bulut bilişim hizmetini güçlendirmek ve müşterileri için eksiksiz bir veri analizi çözümü sunmak için Looker isimli girişim firmasını satın aldı.

İnternet devi Google bulut bilişim hizmetlerinde uçtan uca bir analiz sistemi geliştirmek adına 2,6 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Google Cloud, Azure, AWS, şirket içi veritabanları ve uygulamaları bir araya getirmek, analiz etmek ve bu analizi görsel veriye dönüştürmek adına Looker isimli girişim firmasının çözümlerini Google Cloud sisteminin bir parçası haline getirilecek. Satın alma kararının verilmesinde Google ve Looker’ın, 350 aynı şirkete hizmet vermesi etkili oldu.

Bulut altyapı pazarında üçüncü sırada bulunan Google Cloud’un Looker hamlesi, şirketin daha sağlam analitik sonuçlar elde etmesine imkan tanıyacak. Girişim firması Looker aldığı 103 milyon dolarlık son yatırımla değerlemesini 1,6 milyar dolara çıkarmıştı. Gerçekleşen satın alma, bu değerlemenin 1 milyar dolar üstünde.

Sahip olduğu 1.600 müşterisiyle 100 milyon dolarlık gelire erişen Looker, yayınlanan raporlara göre her yıl %70 üzerinde bir büyüme gösteriyor. Looker  yetkilileri yapılan anlaşmayla ilgili olarak yaptıkları konuşmada, başından bu yana iş zekası ve analitik pazarında rutin anlayışı gerçekten bozacak bir çalışma sağlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Google bu anlaşmanın veri altyapısında bir devrimine yol açacağına ve Google Cloud’u daha önce hiç olmadığı bir çıtaya eriştireceğine inanıyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
1
Shares
Önceki haber

Microsoft, 10 Milyon Resimden Oluşan Yüz Tanıma Veri Tabanını Sildi

Sonraki haber

Vertiv’den Sınır Bilişim ve Dijitalleşmede Başarı Sağlayacak İş Ortağı Programı

İlginizi çekebilir