Google Arama Trafiğini Arttırmak için Şarkı Sözlerini mi Çalıyor?

Genius.com’a göre Google, kendi veri tabanında bulunan müzik sözlerini kopyalayarak doğrudan arama sonuçlarında gösteriyor ve büyük bir trafiğin önüne geçiyor.
Google search engine opened on computer monitor at the home page ready for a search string to be typed into the blank search box. (Photo by: Education Images/UIG via Getty Images)

Şarkı sözlerini listeleyen Genius.com, Google’ı kendi sitelerinde yer alan sözleri kopyalayarak arama sonuçlarında gösterdiğini ileri sürdü. Bu yüzden sitenin trafiği büyük darbe almış durumda.

Müzik tutkunları uzun yıllardır Genius.com üzerinden sanatçıların söylediklerini ve kelimelerin ardındaki anlamları yakından gözlemleme şansına erişti. Google’ın oyuna dahil olması ve aramalarda doğrudan şarkı sözlerini göstermesiyle birlikte Genius.com ve benzeri şarkı sözü listeleyen siteler önemli bir trafik kaybı yaşadı.

2016 yılında Desiigner tarafından yayınlanan Panda şarkısının sözlerine erişim hakkı Genius’a verilmişti. Genius dışındaki sitelerde şarkının sözleri hata ve yanlışlıklarla doluydu. Ancak Genius yönetimi Google’ın arama sonucuna baktığında kendilerininki gibi hatasız olduğunu fark etti. Google’ın arama sonucunda çıkan sözler, Genius.com’da paylaşılan sözlerle karakterlerine kadar bire bir örtüşüyordu.

Bunun üzerine Genius sözlerdeki kesme ve noktalama işaretleri yanı sıra yazı tipini değiştirerek listelediği şarkı sözlerinde benzersiz izler bırakmaya başladı. Bu sistemi kullanarak Genius ekibi Google’ın kendilerinden kopyaladıklarını iddia ettiği 100’den fazla şarkı sözünü tespit etmeyi başarmış. 2017 yılında Google ile iletişime geçen Genius yetkilileri, ellerindeki delilleri göstererek hak ihlali gerçekleştirdikleri konusunda internet devi ile iletişime geçtiler. Ancak Google bu iddiaları reddederek şarkı sözlerini lisansları üzerine anlaştıkları farklı şirketlerden elde ettiklerini, söylendiği gibi Genius’tan kopyalamadıklarını açıkladı.

Genius.com yayınladıkları şarkı sözlerinin telif hakkına sahip değil. Bu durumda sahip olduğu delillerle birlikte mahkemeye başvurması da sonuç vermeyebilir.

Kaynak: BusinessInsider

Total
1
Shares
Önceki haber

Çin, Hong Kong’daki Protestoları Durdurmak için Telegram’a Siber Saldırı Düzenledi

Sonraki haber

iPhone 11 Nasıl Olacak? Özellikler ve Fiyatı Hakkında Her Şey

İlginizi çekebilir