Google Artık Kullanıcılarının Konumunu Takip Etmeyecek

Kullanıcılarına verileriyle ilgili olarak daha fazla kontrol hakkı vermeyi planlayan Google bu verilerin otomatik olarak silinmesini sağlayacak.

Google, kullanıcı gizliliği konusunda son dönemde hızlı atılımlar gerçekleştiriyor. İnternet devi geçtiğimiz haftalarda kullanıcılarına konum, web ve uygulama hareketlerine dair verileri ne kadar süre boyunca kayıt altında kalabileceğini kontrol etme ve zamanla sınırlandırma özellikleri sunacağını açıklamıştı.

Gelen son açıklamalarda ise Google hem Google Maps hem de Google arama motoru aramalarının takibini sonlandıracağını duyurdu. Peki tamamen kullanıcı verilerine dayalı bir ekosisteme sahip olan Google bu açıklamayla neyi hedefliyor?

Kullanıcıları için veri kontrolünü daha kolay hale getirmeyi planlayan Google, kullanıcıların paylaştığı ve kayıt altında tutulan verilerin neler olduğunu açıkça ortaya koyacak ve bu verileri kolaylıkla silme imkanı verecek. Google Account aracılığıyla internet devinin hizmet verdiği alanlara tek bir tıkla erişecek kullanıcı Aramalar, Haritalar, YouTube, Chrome, Asistan ve Haberler bölümlerinde oluşan kişisel verilerini rahatlıkla silebilecekler. Google ayrıca Haritalar ve Aramalar hizmetleri için gizlilik modunu faaliyete geçirmeyi planlıyor. Gizlilik modu aktif edildiğinde Google konumlardaki hareketleriniz, gittiğiniz yönler ve konum aramalarınız Google Account’a kayıt edilmemiş olacak.

Gizliliğe verilen önemin göstergesi mi?

Halihazırda Chrome’un gizlilik modu aracılığıyla kullanıldığında Google Haritalar hizmeti de bu gizliliği sağlıyor. Ancak kullanıcılara verilerini tek tıkla silme kolaylığının verilmesi büyük bir atılım. Ancak geniş bir çerçeveden bakacak olursak, konumunuz ve internetteki aramalarınız halen izlenme altında olacak. Nitekim internet sevisi sağlayıcılar, mobil ağ ve üçüncü parti site ve uygulamalar verilerinizi kayıt altına almayı sürdürecek.

Total
0
Shares
Önceki haber

Facebook’un Eski Kurucusu Devletten Şirketin Bölünmesini İstedi

Sonraki haber

İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamak için 51 Milyon Dolarlık Yatırım

İlginizi çekebilir