Google Asistan’da Yer Alan 1.000’den Fazla Özel Görüşme Açığa Çıktı

Google, ses analizi üzerine çalışan iş ortaklarının özel sesli görüşmeleri sızdırdığını kabul etti.

Google yaptığı duyuru ile Google Asistan kullanan 1.000’den fazla müşterisine ait özel görüşmelerin Belçika’daki bir haber platformuna sızdırıldığını kabul etti.

Google Assistant ve Amazon Echo gibi teknolojilerin gelişimi için kayıt altına alınarak analiz edilen sesli görüşmelerin gizli kalması gerekiyor. Ancak VRT isimli Belçika’da yer alan bir haber platformu, bir aracı ile ses kayıtlarına ulaştığını ve bu ses kayıtlarından kimlik tespiti gerçekleştirebildiğini açıkladı. Haber kuruluşu, insanlar bir telefon veya Google Home ürününe “OK, Google” dediklerinde gerçekleştirdikleri konuşmaları da inceleme şansı yakaladı. Bu konuşmalar arasında müşterilerin adresleri, bir kadının sağlık durumu hakkında özel konuşmaları da yer alıyor.

Google, iş ortaklarından birinin gizlilik politikasına uymadığını, buna bağlı olarak özel görüşmelerin sızdırıldığını ve konunun araştırılarak gerekli yaptırımın uygulanacağını dile getirdi.  Yapılan açıklamaya göre ses örneklerinin yalnızca %0,2’lik kısmı sızdırılmış durumda ve kullanıcı hesaplarıyla herhangi bir bağı yok. Ancak VRT’nin verdiği bilgilere göre bu ses kayıtlarından kimlik tespiti dahil yapılabiliyor.

Hem Amazon Echo hem de Google Assistant’ta yer alan ses kayıtlarını silmek mümkün. Zira her iki platformda da ses analizi insanlar tarafından yapılıyor ve özel hayata dair pek çok konuşma başkaları tarafından dinlenmiş oluyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Bu Yıl GDPR İçin Ne Yaptınız?

Sonraki haber

Güvenli Bulut (Cloud) Depolama ile Verilerinizi Kaybetmeyin

İlginizi çekebilir

Mobil Çalışanlar ve Bulut Uygulamaları Risk Altında

Uzak ofisler, mobil çalışanlar ve bulut uygulamaları şirketlerin verimlilik, çeviklik ve yenilikçilik konusunda hızlı ilerlemelerini sağlarken, siber güvenlik tehditlerinin yüzeyini artırıyor. Forcepoint, Bulut Erişimi Güvenlik Aracısı ve Web Security araçlarıyla yeni nesil çalışma biçimlerinin de güvende kalmasını sağlıyor.
Devamını oku

Türkiye En Çok Siber Saldırıya Uğrayan Ülkeler Arasında!

2020, pandeminin de etkisiyle siber güvenlik sektörü için çok hareketli bir yıl oldu. Siber saldırı sayısı artarken, saldırılar çeşitlendi. Global olarak yıl içinde siber saldırı kaynaklı kayıpların maliyeti 3 trilyon doları aştı. Türkiye de siber saldırıların en çok artış gösterdiği ülkelerden biri oldu. Türkiye’de yılın ilk 10 ayında 102 bini aşkın siber saldırı gerçekleşti. Saldırılar, ağırlıklı olarak teknoloji, e-ticaret, kamu, finans, enerji ve sağlık sektörüne yöneldi.
Devamını oku