Google Asistan’da Yer Alan 1.000’den Fazla Özel Görüşme Açığa Çıktı

Google, ses analizi üzerine çalışan iş ortaklarının özel sesli görüşmeleri sızdırdığını kabul etti.

Google yaptığı duyuru ile Google Asistan kullanan 1.000’den fazla müşterisine ait özel görüşmelerin Belçika’daki bir haber platformuna sızdırıldığını kabul etti.

Google Assistant ve Amazon Echo gibi teknolojilerin gelişimi için kayıt altına alınarak analiz edilen sesli görüşmelerin gizli kalması gerekiyor. Ancak VRT isimli Belçika’da yer alan bir haber platformu, bir aracı ile ses kayıtlarına ulaştığını ve bu ses kayıtlarından kimlik tespiti gerçekleştirebildiğini açıkladı. Haber kuruluşu, insanlar bir telefon veya Google Home ürününe “OK, Google” dediklerinde gerçekleştirdikleri konuşmaları da inceleme şansı yakaladı. Bu konuşmalar arasında müşterilerin adresleri, bir kadının sağlık durumu hakkında özel konuşmaları da yer alıyor.

Google, iş ortaklarından birinin gizlilik politikasına uymadığını, buna bağlı olarak özel görüşmelerin sızdırıldığını ve konunun araştırılarak gerekli yaptırımın uygulanacağını dile getirdi.  Yapılan açıklamaya göre ses örneklerinin yalnızca %0,2’lik kısmı sızdırılmış durumda ve kullanıcı hesaplarıyla herhangi bir bağı yok. Ancak VRT’nin verdiği bilgilere göre bu ses kayıtlarından kimlik tespiti dahil yapılabiliyor.

Hem Amazon Echo hem de Google Assistant’ta yer alan ses kayıtlarını silmek mümkün. Zira her iki platformda da ses analizi insanlar tarafından yapılıyor ve özel hayata dair pek çok konuşma başkaları tarafından dinlenmiş oluyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Bu Yıl GDPR İçin Ne Yaptınız?

Sonraki haber

Güvenli Bulut (Cloud) Depolama ile Verilerinizi Kaybetmeyin

İlginizi çekebilir

Kaspersky’nin Son Araştırmasına Göre Siber Güvenlik Endişeleri Artarken, Türk Şirketleri Yatırımlarını Artırıyor: Türk Şirketlerin %49’u Siber Güvenlikte Dış Kaynak Kullanmayı Planlıyor!

Kaspersky tarafından yaptırılan yeni bir araştırmaya göre, siber saldırılardaki endişe verici artışın ardından şirket yöneticileri siber güvenliklerini artırıyor. Veriler Türkiye’deki şirketlerin %73'ünün son iki yılda en az bir siber olay yaşadığını gösteriyor. Belirtilen ana nedenlerden biri nitelikli BT güvenlik personeli eksikliği (%21). Siber güvenliği güçlendirmeye yönelik önlemler arasında, katılımcıların %49’u şirketlerinin önümüzdeki 12 ila 18 ay içinde farklı dış kaynak siber güvenlik hizmetlerine yatırım yapmayı planladığını ifade ediyor.
Devamını oku

Çocuklar İçin Güvenli Telefon Uygulamalarında 4 Kilit Nokta

Her ne kadar benzer görünmeseler de akıllı telefonlar tıpkı baltalar ve balyozlar gibidir: kullanımına göre inşa etmek veya yok etmekte kullanabilirsiniz. Bir öğrenci, telefonunu sınavlarına hazırlanmak için de kullanabilir, sosyal etkinliklerinin yerini alacak şekilde de. Bu yazıda, çocuklar için güvenli telefon uygulamalarını tanımlayan 4 kritik noktayı anlatıyoruz.
Devamını oku