Google, Balonla İnternet Sağlama Projesi Loon’u Rafa Kaldırdı

Google’ın çatı firması Alphabet, uçan balon teknolojisiyle yüksek hızda internet sağlama projesini rafa kaldırdı.

Google’ın çatı firması Alphabet, 9 yıldır devam eden ve son 2,5 yıldır Loon firması altında sürdürülen projesinin fişini çekti. Gerekçe ise proje için sürdürülebilir bir iş modeli ve ortağın bulunamamış olması.

Loon projesi Porto Riko’da yaşanan bir kasırga sonrası kopan hücresel bağlantıyı geri kazandırmada önemli rol oynamıştı. İnterneti bir sonraki milyar kullanıcıya ulaştırmak için desteklenen Google Station projesinin durdurulması ardından Loon’un da rafa kaldırılması, Google’ın bu alandaki çalışmalarını tamamen durdurduğu anlamına geliyor.

Google Station projesi kapsamında Google, Hindistan’da 400’den fazla tren istasyonunda internet bağlantısı sağladı ve modeli daha fazla ülkede halka açık yerlerde çoğaltmayı hedefledi.

Ancak yine de Alphabet’in Loon’u kapatma kararı sürpriz olarak karşılandı. Uçan balon desteğiyle yüksek hızlı internet sağlama ve aya seyahat projeleri içeren Loon projesi henüz geçtiğimiz yol Kenya hükümetinden onay almış ve ilk uçan balonla internet testleri olumlu biçimde başlatılmıştı.

SpaceX ve Amazon, Google’ın kararına etki etti

Google kapatma kararına ilişkin olarak şu açıklamaları gerçekleştirdi:

“Loon, dünyanın dört bir yanındaki hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan topluluklara bağlantı sağlamaya odaklanmıştır. İnternet bağlantısının yetersiz olduğu alanlara hizmet taşınması için dünya çapındaki telekomünikasyon şirketleri ve hükümetlerle görüşmeler yapıyoruz.”

Haber kaynakları ise bu kararın arkasında Elan Musk’ın SpaceX ve Amazon’un uydu ile internet sağlama girişimlerine olan yoğun ilgi olduğunu ileri sürüyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

Laurastar ile ‘Davetsiz Misafirler’e Veda!

Sonraki haber

Adform FLOW ile Tek Bir Platformdan Tüm Reklam Kanallarına Erişilebiliyor

İlginizi çekebilir