Google Camera’da Android Kullanıcılarını İlgilendiren Bir Hata Bulundu

Cihazınızın kamerası, farkında bile olmadığınız zamanlarda sizi kaydedebilir.

Geçtiğimiz hafta Facebook’un içerisindeki bir hatadan dolayı iOS cihazlarında kameranın kendiliğinden açıldığını öğrenmiştik. Facebook bu problemi hızlı bir şekilde çözmüş olsa da, yeni bir kamera sorunu, bu kez Android kullanıcılarını hedef alıyor.

Google’ın bildirdiği yeni bir Android açığı, hackerların kameranızı ele geçirmesine, gizlice fotoğraf çekip video kaydetmesine izin veriyor. Ayrıca bu işlemleri telefon kilitliyken ya da ekran kapalıyken bile yapabiliyorlar.

Araştırmacılar “Bir saldırgan telefonunuza yüklenecek bir uygulama ile, normalde sahip olmadığı izinleri elde ederek sizin kameranıza ulaşabiliyor.” açıklamasında bulunuyor. “Bunlara ek olarak, bazı saldırı senaryolarında, saldırganın depolama izinlerini de alabileceği, aynı zamanda fotoğraflardaki GPS metaverilerine ulaşarak, kameranızdan çektiği fotoğraf ile tam yerinizi tespit edebileceğini de öğrendik.”

Checkmarx tarafından yapılan bu araştırma sonucu ortaya çıkan güvenlik açığı Google tarafından da kabul edildi. Google araştırmacılara teşekkür ederken, problemin düzeltildiğini de duyurdu.

“Checkmarx’ın bizi bu problemden haberdar etmesine, Google ve Android partnerleri ile birlikte çalışıp duyuru için yardımcı olmasına minnettarız.” açıklamasını yapan firma “Bu problemden etkilenen Google cihazları Play Store üzerinden yapılan Google Camera Uygulaması güncellemesi ile güvenli hale getirilmiştir. Ayrıca tüm çalışma ortaklarımıza da güncelleme gönderilmiştir.” dedi. 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite