Google, Çin’e Özel Arama Motoru Geliştirme Projesini Durdurdu

Google’ın Çin hükümetinin istekleri doğrultusunda geliştirdiği arama motoru projesini durdurdu.

Google’ın Project Dragonfly kod adlı Çin’e özel Google arama motoru projesi durduruldu. Google yöneticisi Karan Bhatia, ABD Senatosu Yargı Komitesi’ne verdiği demeçte Dragonfly Projesi’nin sona erdirildiğini bildirdi. Geçtiğimiz yıl sonunda projenin rafa kaldırıldığı söylentileri ortaya çıkmış fakat konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmemişti.

Google’ın Çin’e özel arama motoru çalışması eski bir çalışanı tarafından “rahatsız edici” olarak nitelendirilmişti. Dragonfly projesinin Çinli yetkililere web içeriklerini sansürleme ve internet kullanıcılarını gözlem altına alma konusunda imkan sağlayacağı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Google, şirket üzerindeki baskının artmasına rağmen, arama motorunun geliştirilmesinin tamamen durdurulduğunu onaylamak konusunda isteksiz görünüyordu.

2017 ilkbahar ayında bağlayan Dragonfly projesi hakkında yayınlanan raporlara göre Google, çalıştığı özel arama motorunda BBC ve Wikipedia gibi web sitelerini filtrelemenin yöntemlerini arıyordu.

Total
0
Shares
Önceki haber

Avrupa, Amazon’u Haksız Rekabetten Dolayı Soruşturmaya Aldı

Sonraki haber

Microsoft Devrimsel Hologram Tercümanını Tanıttı

İlginizi çekebilir

Çekirdekten Bardağa Kahvede 113 Yıllık Melitta Lezzeti Türkiye’de

Türkiye’nin en çok sevilen içeceği kahve, Melitta’nın çekirdekten bardağa her aşamasında yer aldığı ürünleriyle tüketiciye sunuluyor. Hakman Elektronik’in distribütörü olduğu üstün kalitedeki Melitta tam otomatik ve filtre kahve makineleri, öğütülmüş ve çekirdek kahveler, kahve filtre kağıtları ve kahve makinesi temizleme solüsyonları http://www.hakman.com.tr/ ile e-ticaret siteleri ve mağazalardan satın alınabiliyor.
Devamını oku