Google, Çin’e Özel Arama Motoru Geliştirme Projesini Durdurdu

Google’ın Çin hükümetinin istekleri doğrultusunda geliştirdiği arama motoru projesini durdurdu.

Google’ın Project Dragonfly kod adlı Çin’e özel Google arama motoru projesi durduruldu. Google yöneticisi Karan Bhatia, ABD Senatosu Yargı Komitesi’ne verdiği demeçte Dragonfly Projesi’nin sona erdirildiğini bildirdi. Geçtiğimiz yıl sonunda projenin rafa kaldırıldığı söylentileri ortaya çıkmış fakat konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmemişti.

Google’ın Çin’e özel arama motoru çalışması eski bir çalışanı tarafından “rahatsız edici” olarak nitelendirilmişti. Dragonfly projesinin Çinli yetkililere web içeriklerini sansürleme ve internet kullanıcılarını gözlem altına alma konusunda imkan sağlayacağı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Google, şirket üzerindeki baskının artmasına rağmen, arama motorunun geliştirilmesinin tamamen durdurulduğunu onaylamak konusunda isteksiz görünüyordu.

2017 ilkbahar ayında bağlayan Dragonfly projesi hakkında yayınlanan raporlara göre Google, çalıştığı özel arama motorunda BBC ve Wikipedia gibi web sitelerini filtrelemenin yöntemlerini arıyordu.

Total
0
Shares
Önceki haber

Avrupa, Amazon’u Haksız Rekabetten Dolayı Soruşturmaya Aldı

Sonraki haber

Microsoft Devrimsel Hologram Tercümanını Tanıttı

İlginizi çekebilir

Pandemi Döneminde Otellerde Ağ İhtiyacı Değişiyor

COVID-19’un getirdiği seyahat kısıtlamaları turizm ve konaklama sektörünü büyük ölçüde etkilemeye devam ediyor. Pandemi döneminde turizm sektörü kayıp yaşarken, oteller ellerindeki imkanları kullanarak uzaktan çalışanlar için alan yaratabilir ve kayıplarını giderebilirler. Zyxel, otelleri pandeminin cazibe merkezi yapabilecek hızlı ve güvenli internet bağlantısı ipuçlarını paylaşıyor.
Devamını oku

Forcepoint Sektörün En Kapsamlı Küresel Bulut Güvenliği Ağını Sunuyor

Bulut bilişimin çok daha önemli bir noktaya geldiği dünyada kurumların modern siber güvenlik ihtiyaçlarını ele alan Forcepoint, sektörün en kapsamlı bulut sertifikaları ve patenti beklemede olan vekil sunucusuz 160 açık varlık noktası (PoP) ile küresel bulut altyapısını benzersiz bir şekilde müşterilerine sunuyor. Şirketin belli sayıdaki ülkede yer alan sunucularından birisi de Türkiye pazarına olan yatırımlarından ve Türkiye’deki mevcut müşterilerin ihtiyaçlarından dolayı Türkiye’de yer alıyor.
Devamını oku