Google, Çin’e Özel Arama Motoru Geliştirme Projesini Durdurdu

Google’ın Çin hükümetinin istekleri doğrultusunda geliştirdiği arama motoru projesini durdurdu.

Google’ın Project Dragonfly kod adlı Çin’e özel Google arama motoru projesi durduruldu. Google yöneticisi Karan Bhatia, ABD Senatosu Yargı Komitesi’ne verdiği demeçte Dragonfly Projesi’nin sona erdirildiğini bildirdi. Geçtiğimiz yıl sonunda projenin rafa kaldırıldığı söylentileri ortaya çıkmış fakat konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmemişti.

Google’ın Çin’e özel arama motoru çalışması eski bir çalışanı tarafından “rahatsız edici” olarak nitelendirilmişti. Dragonfly projesinin Çinli yetkililere web içeriklerini sansürleme ve internet kullanıcılarını gözlem altına alma konusunda imkan sağlayacağı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Google, şirket üzerindeki baskının artmasına rağmen, arama motorunun geliştirilmesinin tamamen durdurulduğunu onaylamak konusunda isteksiz görünüyordu.

2017 ilkbahar ayında bağlayan Dragonfly projesi hakkında yayınlanan raporlara göre Google, çalıştığı özel arama motorunda BBC ve Wikipedia gibi web sitelerini filtrelemenin yöntemlerini arıyordu.

Total
0
Shares
Önceki haber

Avrupa, Amazon’u Haksız Rekabetten Dolayı Soruşturmaya Aldı

Sonraki haber

Microsoft Devrimsel Hologram Tercümanını Tanıttı

İlginizi çekebilir

Hitachi Vantara ve Hitachi Consulting Birleşiyor

Hitachi Ltd., bugün yaptığı açıklamayla iş ortakları ve müşterileri için Lumada tabanlı çözümleri ve dijital yeteneklerinin küresel büyümesine öncülük etme amacıyla Hitachi Vantara Corporation ve Hitachi Consulting Corporation’ı bünyesine dahil ettiğini duyurdu. Yeni organizasyon Ocak 2020’den başlayarak Hitachi Vantara markası altında faaliyet gösterecek.
Devamını oku

Binanız Kuşatmalara Karşı Ne Kadar Hazır?

Suçlular artık kapımızı zorlamaya ihtiyaç duymuyor. Akıllı teknolojilerle donatılmış binalarımızın güvenlik sistemlerindeki açıklardan faydalanarak yönetimi ele geçirip fidye istiyor. Eskiden beri var olan, günümüzde ise Siegeware adıyla anılan bu tehditlere karşı koymaya hazır mıyız?
Devamını oku