Google Flash İçeriklerini Aramalarda Göstermeyeceğini Açıkladı

Google bu yılın sonlarından itibaren aramalarda Flash ile yapılan içeriklerin listelenmeyeceğini duyurdu.

1996 yılında kullanıcıların hizmetine sunulan Adobe Flash uzun bir süredir son demlerini yaşıyor. Google ise bir sonraki aşamaya geçerek, Flash’a en büyük darbeyi vurmaya hazırlanıyor. En popüler arama motoru bundan böyle Flash içeriklerini listelemeyecek.

Bu yılın sonlarına doğru Google Arama ile yaptığınız aramalarda Flash içerikleri listelenmeyecek. Bir süredir web sitesi yapımcılarının kullanmayı bıraktığı Flash ile hazırlanmış bir sürü eski içerik bulunuyor. Şimdiye kadar aramalara dahil olmasının sebebinin de bu eski içeriklerin sahiplerine biraz daha fazla zaman tanımak olduğu tahmin ediliyor.

Resmi blog sayfasında yayınlanan duyuru, Google’dan Dong-Whi Lee tarafından yapıldı. “Google Arama üzerinde yapılan aramalar bu yıl sonu itibariyle Flash içerikleri dikkate almayacak. Ayrıca bağımsız SWF dosyaları da indekslenmeyecektir. Bu değişikliğin çoğu kullanıcıyı etkilemeyeceğini düşünüyoruz.” 

Bir içeriğin Google Arama tarafından listelenmemesi, sitenin tamamını görmezden geleceği anlamına gelmiyor. Fakat Flash ile yapılmış içerikler (oyun, müzik veya videolar) Google’ın araştırma botları tarafından görmezden gelinecek. 

Arama sonuçlarında çıkmamak gibi büyük bir darbe ile birlikte, zaten bitmekte olan Flash’ın devri tamamen kapanıyor diyebiliriz. Adobe’un 2020 yılında Flash’ı tamamen emekli etmesi bekleniyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Hitachi Vantara, Yeni Lumada Platform Veri Hizmetleri İle Tüm Endüstrilere Veri Odaklı Hız Ve Yenilikçilik Getiriyor

Sonraki haber

Mario Kardeşlerin Yaratıcısı Japonya’nın En Büyük Onuruna Layık Görüldü

İlginizi çekebilir