Google İle Türkiye Anlaşabilecek Mi?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Google lisans sorunu şimdilik yerini sessizliğe bırakmış olsa da Türkiye ile anlaşamayan şirketin Android lisanı konusunda ne yapacağı halen belirsizliğini koruyor.

Aralık ayında ortaya çıkan ve teknoloji gündemine bomba gibi düşen Google lisans krizi sonrasında Türkiye’deki kurumlarla anlaşamayan Google, ülkemizde satılan Android telefonlara lisans vermeyeceğini açıklamıştı. Bu olayın öncesine baktığımızda ise Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi sürümlerinde kendi uygulama ve servislerinin yüklü olarak gelmesi ve üçüncü parti uygulamaların bu işletim sisteminde yer almasına izin vermediği iddiaları yer alıyordu. 

Google ile Türkiye anlaşabilecek mi?

Bu yüzden Yandex’in 2017 yılında yaptığı başvuruyu değerlendiren Rekabet Kurumu, konuyu 2018 yılında karara bağlamış ve Google’ı haksız rekabete yol açtığı için 93 milyon TL ceza vermişti. Kurum aynı zamanda Google’a bu durumu ortadan kaldırması için belli bir süre de vermişti. Bu sürenin sonunda açıklama yapan Google, istenen değişiklikleri uygulayamayacağı için Türkiye’de satılan Android işletim sistemli telefonlara lisans vermeyeceğini duyurdu. 

Temelde ücretsiz bir işletim sistemi olan Android, Google servisleri sayesinde daha anlamlı hale geliyor. Bunlar arasında YouTube, Haritalar ve benzeri uygulamalar yer alıyor. Google’ın lisans vermeyeceğini açıklaması bundan sonra satılan telefonlarda bu servislerin bulunmayacağı anlamına geliyor. 

Aralık ayının ortalarında patlayan bu kriz şimdilik yerini sessizliğe aldı. Zira Google Türkiye’de satılan yeni telefonlara lisans vermeyeceğini duyurmasına rağmen satışa sunulan telefonlarda halen Google servisleri bulunuyor. Google, 5 Şubat 2020 tarihinde Rekabet Kurumu’nda sözlü savunma yapacak. Muhtemelen o tarihe kadar Google resmi bir adım atmayacak bu konuda. 

Google Türkiye’yi bırakamaz

Benim kişisel fikrim ise Google’ın Türkiye’yi bu şekilde terk etmesinin mümkün olmayacağı yönünde. Zira 2018 rakamlarına göre ülkemizde satılan telefonların yüzde 90’ı Android işletim sistemini kullanıyor. Bu aynı zamanda Google için vazgeçilmez bir pazar anlamına geliyor. Bu kadar büyük bir pazarı (ki yılda 12 milyon telefon satılıyor kaba bir hesapla bunun 11 milyonu Android işletim sistemli) görmezden gelmek o kadar kolay bir şey değil. Bu Google gibi bir dünya devi için bile görmezden gelinebilecek bir durum değil. 

Yine de Google cephesinde şimdilik bir sessizlik hakim olduğunu belirteyim. Genelde fazla açıklama yapılmayan Google Türkiye, süreci sessizce takip ediyor. Muhtemelen dananın kuyruğu 5 Şubat’tan sonra kopacak. O zaman ne olur bilemem ama büyük ihtimalle Google geri adım atacak. 

Sonucu hep beraber göreceğiz. 

Kaleme alan
Özgür Çetin
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Özgür Çetin