Google, Kısıtlamalara Devam Ediyor: Gmail’e Denetim Başladı!

Google, çıktığı günden bu yana ücretsiz ve sınırsız bir şekilde sunduğu hizmetlerini gerek ücretli hale getirerek gerekse tamamen engelleyerek sınırlamaya başladı. Son etkilenen ise Gmail oldu.

Google, bir süre önce özellikle harita, trafik bilgisi gibi ücretsiz olarak sunulan veriler için aşırı yüksek bir ücretlendirme politikasını hayata geçirmiş ve geliştiricileri yeni yollar aramaya itmişti. Bir çok uygulama sahibi, 200 dolarlık ücretsiz kredinin altında kalmış olsa da özellikle ticari olarak harita verilerini kullanan yazılımlar, ciddi bir fatura ile karşılaşmaya başlamıştı.

Bu tabi Google’ın kısıtlamalarında minik bir adım. Bu işin devamı Drive ile de geliyor olacak ancak öncesinde Gmail var. Gmail’in yıllardır açık ve denetimsiz olan API erişimi, kısıtlandı. 15 Temmuz itibariyle de Google’ın belirlediği şartları taşımayan uygulamalar tamamen kullanılmaz hale gelecek.

Geride kalan Ekim ayında duyurulan bu durum, Gmail hesaplarına farklı amaçlar için erişen ve oradan çektiği verileri başka bir sunucuda tutarak işleyen uygulamaları tamamen vasıfsız kılıyor. Mesela klavye uygulaması olan SwiftKey, Gmail yazışmalarınızdan yazım alışkanlıklarınızı algılayıp metin tahminlerini ona göre özelleştirmeyi olanaklı kılıyor. Microsoft’un satın aldığı yazılım artık bu konudaki yeteceğini kaybediyor.

OAuth API’larına erişim artık insan denetimine giriyor. Google tarafındaki uzmanlar istekleri analiz edip onaylayacak veya reddedecek. Reddedilen uygulamalar, Google’ın açıkladığına göre 15 bin dolar ile 75 dolar arasında ücretlendirilerek API’lara erişim izni kazanabilecek. Fiyat uygulamanın karışıklığına veya yeteneklerine göre (!) belirlenecekmiş.

Tüm bu durumlar GDPR veya verilerin işlenmesi hassasiyeti kapsamında da alınıyor olabilir tabi ancak işin temelinde ticari kaygıların olduğu da açık. Çok yakında Google Drive da benzer şekilde üçüncü taraf yazılımların erişimine kapanacak. Bu durumda Google’ın Gmail üzerinden otomatik olarak entegre olduğu platformlarda durumun ne olacağı veya nasıl bir süreç izleneceği şimdiden merak konusu.

Total
1
Shares
Önceki haber

Rus İstihbarat Teşkilatı Hacklendi!

Sonraki haber

Huawei’nin Yeni İşletim Sistemi Android’e Rakip Olmayacak

İlginizi çekebilir

Nar Tanesi Organizasyonu’ndan uzman mentor kadrosu ile gençlere kariyer desteği

Nar Tanesi Organizasyonu yetkin ve deneyimli mentor kadrosu ile bilişim sektöründe kariyer yapmak isteyen gençlere eğitim, staj ve kariyer fırsatlarını doğru değerlendirebilmeleri konusunda destek veriyor. Nar Tanesi Organizasyonu Yürütme Kurulu Üyesi Tuğba Şişik Reis’e göre, platformun en önemli misyonlarından biri de meslek ve kariyer seçimi konusunda farkındalık yaratmak.
Devamını oku