Silhouettes of laptop and mobile device users are seen next to a screen projection of Google logo in this picture illustration taken March 28, 2018. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration - RC1F87EA23D0

Google Konum Geçmişinizi Otomatik Olarak Sileceğini Duyurdu

Kişisel veri gizliliği konusunda eleştirilen firmaların başını çeken Google artık konum geçmişini otomatik olarak silecek.

Teknoloji devi Google yaptığı duyuru ile kayıt altına alınan konum bilgisi ve web faaliyetlerinin 18 ay sonra otomatik olarak silineceğini bildirdi.

Google kullanıcıların göz atma geçmişinden yola çıkarak elde ettiği ilgi duyma alanlarına ait bilgileri muhafaza edecek ve buna bağlı reklam önerilerinde bulunacak ancak özel verileri yıllarca veri tabanında tutmayacak.

Google Haritalar uygulamasında konum geçmişi kaydı otomatik olarak kapalı olacak. Şayet kullanıcılar bu özelliği açmak isterse uygulama bulunan konuma kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilecek. Mesela Google hangi saatlerde işe gidip işten döndüğünüzü anlayarak trafiğe takılmamanız adına daha erken yola çıkmayı tavsiye edebilecek.

Web ve uygulamalarının yeni hesaplar için her 18 ayda bir sıfırlanacağı bildirilirken, yeni YouTube hesaplarının geçmişi de 3 yılda bir sıfırlanacak.

Google bazı uygulamalarında gizlilik moduna erişimi de kolaylaştırıyor. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre Google arama geçmişi, cookie veya web sitesi bilgilerini kaydetmeyeceğinin altını çizdi.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite