Google Oyun Platformu Stadia’yı Duyurdu

Google’ın oyun platformu Stadia geleceğin oyun endüstrisine şekil verecek yetenekleriyle dikkatleri çekiyor.

Google oyun stream servisi Stadia’yı duyurdu. Bu yıl içerisinde ABD ve Avrupa’da faaliyete geçecek olan sistem, yetenekleriyle video oyun endüstrisinde kalıcı etkiler bırakacağa benziyor.

GDC 2019 etkinliğinde duyurulan Stadia, özel herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan internet bağlantınıza dayalı oyun oynayabileceğiniz bir platform. Chrome tarayıcısı veya Chromecast eklentisi çalışan tüm akıllı telefonlar, televizyon, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar teknik detaylarına bakılmaksızın Google’ın Stadia platformuna dönüşebiliyor. Diğer stream hizmetlerinde olduğu gibi Stadia’da oynamak istediğiniz oyunu indirmenize, kurmanıza, güncellemenize gerek yok. Cihazınızla Google’ın sunucularına bağlanıyor ve arkanıza yaslanarak oyunun keyfini çıkarıyorsunuz. Geri kalan her şeyi Google sunucularından bağlandığınız güçlü donanımlar hallediyor. Stadia, YouTube’a entegre olacak ve oyun tutkunlarını, oyunları YouTube’dan izlemeyi seven seyircilerle buluşturacak. YouTube’da ilginizi çeken bir oyun videosu izliyorsunuz diyelim; YouTube’a entegre edilmiş Stadia sayesinde “oyna” tuşuna bastıktan saniyeler sonra izlediğiniz oyunu artık oynuyor olacaksınız.

Teknoloji devinin oyun stream hizmeti oyunları, oynandığı cihazın platformun gücünden bağımsız olarak 4K, 60fps değerlerinde çalıştırabilecek ve gelecekte 8K desteği de sağlanacak. Google’a göre Stadia’nın gücü bugün piyasada yer alan oyun konsolları PlayStation 4 Pro ve Xbox One X’in toplamından daha fazla.

Google’dan önce OnLive, hello ve Gaikai gibi stream sistemine dayalı oyun platformları çıkmış ancak beklenen başarıyı elde edememişti. Ancak on yılı aşkın süredir YouTube’la stream servisinde edindiği tecrübeyi ortaya koyacak olan Google, doğru konumlanmış bilgi merkezleriyle başarıya ulaşacağına inanıyor.

Etkinlik esnasında Stadia Games and Entertainment adı altında birinci parti oyun stüdyosunu ve Stadia’ya özel bir de kontrolcü duyuran Google aynı zamanda oyun dünyasının önde gelen yayıncılarından Ubisoft ile de bir partnerlik gerçekleşmiş durumda.

Google Stadia “herkes için oyun” sloganıyla duyuruldu.

Google, oyuncuların Stadia’dan verim alabilmeleri için asgari 25Mbps internet bağlantısına sahip olmaları gerektiğini açıkladı. Servisin kullanım ücretiyle alakalı olarak şimdilik herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Kaynak: https://www.eurogamer.net

Total
5
Shares
Önceki haber
Teleperformance CX Lab Global 2018 Araştırması

Tüketici elektroniğine kapsamlı analiz: Teleperformance CX Lab Global 2018

Sonraki haber

Apple’ın Netflix’e Cevabı: Apple TV Plus

İlginizi çekebilir