Google Pixel Efsanesi Geri Dönüyor

Arda Meriç Google Pixel 4 Serisi hakkında merak edilenleri, Teknotorite okuyucuları için özel olarak kaleme alıyor.

Fotoğraf çekimi kalitesiyle kendisinden çok fazla söz ettiren ve Google’ın kendi markasıyla piyasaya sürdüğü Pixel modelleri, akıllı telefon dünyasının en çok konuşulan modellerinden olduğu göze çarpıyor. 15 Ekim tarihinde Google tarafından lanse edilen Google Pixel 4 Serisi hakkında merak edilenleri, siz değerli Teknotorite okuyucuları için özel olarak kaleme aldım.

Saf Android ve En Hızlı Güncelleme Desteği
Google’ın yarattığı ürün olan Pixel serisinin bu kadar çok ilgi görmesi ve her yıl çıkardığı modellerin merakla beklenmesinin birçok sebebi var. Bu sebeplerden bir tanesi de Google’ın Android işletim sisteminin en son sürümünü ilk olarak Pixel modellerinin kullanması. Tıpkı Apple’ın iPhone modellerinde olduğu gibi lanse edilen yeni işletim sisteminin güncellemesi ilk olarak Pixel modellerine geliyor. Sadece bu durum bile Pixel modellerinin ilgi görmesinde büyük rol oynuyor.

Tek Kamera ile Harikalar Yaratan Pixel 3XL
Son yıllarda adeta kamera savaşlarına şahit olduğumuz dönemde Google Pixel modellerinin geçtiğimiz yıl tek kamera ile lanse edilmesi oldukça garip karşılanırken, gece çekimi, portre ve geniş açılı selfie gibi önemli özelliklerin de dahil olduğu Pixel 3XL’ ın fotoğraf çekimlerini görünce, kameranın tek olmasının hiçbir negatif yönü olmadığı açıkça anlaşıldı.

Tek Kameralı Pixel 3XL Süperdi, Peki İki Kameralı Pixel 4XL Nasıl olacak?
Aslında Pixel 3XL arka kamera olarak tek kamera olsa da, ön kamera da çift kameraya sahipti ve çift kamerayla hem portre, hem gece çekimi, hem de geniş açılı çekimlerde muazzam bir fotoğraf kalitesine sahipti. Pixel 4XL’ın bu özelliklerini daha da ileri taşıyacağını düşünürsek benzersiz fotoğraf çekim kalitesine sahip bir model geliyor diyebiliriz.

Sadece Arka Tarafında 2 Kamera Olması mı Farklı Kılıyor?
Herkesin merak ettiği bazı farklı sorular da var. Tartışmasız olarak normal, portre ve gece çekimlerinde oldukça kaliteli görüntüler çekebilen Pixel serisinin yeni modelinin de en iyi fotoğraf kalitesine sahip olan ürünlerden bir tanesi, hatta belki de birincisi olacağı aşikar. Peki, “yeni Pixel donanımsal ve farklılık olarak teknolojiseverlere neler sunacak?” diye sorduğumuzda, ön kısımda yer alan sensörleri ile “motion sense” yani harekete duyarlı çalışma sistemiyle akıllı telefonlara yeni bir standart mı getirecek? Sorusunun cevabı belki de net bir şekilde evet olacak.

Motion Sense Nedir?
Google’ın yeni modeli Pixel 4XL’ın ön kısmına entegre ettiği kamera ve sensörler sayesinde çalışan sistem kullanıcının hareketlerine göre tepki veriyor. Örneğin eliniz ile bir işaret yaptığınızda kamerayı açabiliyor, mesajlarınızı okuyabiliyor veya arama cevaplayabiliyorsunuz.

Parmak İzi Tarayıcısına Elveda?
Ekran altı, yan taraf, arka taraf derken Google yeni Pixel 4XL serisinde parmak izi tarayıcı özelliğini kaldırdı ve Apple Face ID benzeri bir sistemi yeni modelinde kullanarak farklı bir güvenlik sistemi kullanmaya karar verdi.

Google Pixel 4XL Ülkemize Gelecek Mi?
En çok sorulan sorulardan bir tanesi de Google Pixel serisi telefonların resmi ithalat olarak Türkiye’ye gelip gelmeyeceği. Bu merak edilen konuyu Google Türkiye yönetiminde bulunan dostlarımıza da sorduk. Ancak, maalesef Türkiye’deki ötv, kdv gibi maliyet yükseltici etkenler sebebiyle, zaten ucuz bir fiyata sahip olmayan Pixel modellerinin şimdilik Türkiye pazarında istenilen miktarda satabilmesinin mümkün olmadığı, dolayısıyla resmi olarak Google tarafından kısa dönemde getirilmesi planlanmadığı cevabını aldık.

En İyi Kameralı Telefon Olabilir Mi?
Google’un sahip olduğu algoritma sayesinde mükemmel fotoğraflar çeken Pixel modelleri kağıt üzerinde olmasa da reel dünyada en iyi fotoğraf çeken akıllı telefon modeli olabilir. Hatta şu sıralar birçok yayın tarafından servis edilen, tamamen karanlık olan dış mekanda yıldızların fotoğrafının çekildiği ve neredeyse tüm samanyolunun net bir şekilde görüldüğü kareler halen herkesin aklında.

Google Pixel ve Pixel 4XL Fiyatları Nasıl Olacak?
Teknoloji severlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ise bu özel modellerin fiyatı. Her yıl olduğu gibi Apple iPhone modellerinden çok da aşağıda bir fiyat konumlanması yapmayacağını bildiğimiz ve 90Hz ekran, Motion Sensor ve Face Unlock gibi yeniliklerin yer alacağı Google’un yeni modellerinin 15 Ekim tarihinde lanse edilecek olan resmi satış fiyatlarının aşağıda yer aldığı gibi olacağı tahmin ediliyor.

Pixel 4 64 GB 799 USD
Pixel 4 128 GB 899 USD
Pixel 4XL 64 GB 899 USD
Pixel 4XL 64 GB 999 USD

İlgi Çekici Renkler ile Geliyor
Maybe Pink (Pembe), Sky Blue (Açık Mavi), Slightly Green (Yeşil), Really Yellow (Sarı), Clearly White (Beyaz), Just Black (Siyah) ve Oh So Orange (Turuncu) renkleriyle oldukça canlı ve farklı bir tasarım sunacak gibi duruyor.

Sevgiyle karşılayacağımız, teknoloji dolu günler dilerim.

Total
1
Shares
Önceki haber

Türk Hava Yolları, Kişisel Verilerin Yönetimi için Micro Focus’u Seçti

Sonraki haber

Huawei Amerika Yaptırımlarına Rağmen Gelirini Arttırdı

İlginizi çekebilir

Akıllı Telefonların Geleceği Ne Olacak?

Bir yazı dizisi olarak Teknotorite için özel olarak kaleme aldığım cep telefonlarından akıllı telefonlara geçişi, pazarın liderlerinin nasıl değiştiğini, günümüzdeki durumunu ve geleceğin akıllı telefonlara neler getireceğini sizlere aktaracağım.
Devamını oku