Google Play Servisleri Nedir? Google Uygulamaları ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Son günlerde teknoloji gündeminden düşmeyen ve herkesin merak ettiği bir konu olan, Google Play Servisleri’ nin akıllı telefonlarda yer alıp almamasının sonuçlarının neler olduğunu, Huawei markalı modellerde yer almama olasılığı olan Google Play Servisleri’ nin kullanıcılara neler sunduğunu siz değerli Teknotorite okuyucuları için özel olarak kaleme aldım.

Yaptırım Kararı Gündeme Bomba Gibi Düşmüştü
Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın isteği ve Amerikan Senatosunun, kendilerince geçerli olduğunu öne sürdüğü gerekçelerle Huawei markası için aldığı yaptırım kararı ve sonrasında Huawei ile yakın iş ilişkisi içerisinde bulunan Google, Microsoft, Qualcomm, ARM, Intel ve benzer Amerikan şirketlerinin Huawei ile iş ilişkilerini askıya aldığını bildirmesi teknoloji gündemine bomba gibi düşmüştü.

Donald Trump Geri Adım Atmamakta Kararlı
Tüm bu yaşanan gelişmelere ek olarak geçtiğimiz yıl sonunda gözaltına alınan Huawei CFO’sunun halen akıbeti belli değilken, Trump’dan şimdi de Huawei için hırsızlık suçlaması geldi.

Eski Modeller ve Piyasaya Sürülmesi Planlanmış Modeller Ne Olacak?
Amerikan Hükümeti’nin almış olduğu karar gündemi meşgul ederken, Huawei markasını kısmen rahatlatan bir açıklama gelmiş ve yaptırım kararı için 90 günlük bekleme süresi başlamıştı. Böylece hali hazırda Huawei markasının oldukça önem verdiği amiral gemisi serilerinden olan P30 Serisi’nin bu yaptırımdan etkilenmeden tüketicilere sunulacağı kesinleşmiş oldu. Ancak kullanıcıların kafasındaki soru işaretleri bitmedi ve “peki eski modeller ile önümüzdeki günlerde gelecek yeni modeller ne olacak?” sorusu gündeme geldi. Amerikan şirketleri ve Huawei markasının yaptığı açıklamada karardan eski model sahiplerinin kesinlikle etkilenmeyeceği net bir şekilde belirtildi. Ancak yeni modeller için sorunun cevabı tabir etmek gerekirse “havada kaldı”.

Sayılı Gün Çabuk Geçti ve Yaptırım Kararı Uygulanmaya Başladı
90 günlük süre hızla tükendi ve Huawei’ in bir diğer önem verdiği amiral gemisi serisi olan Mate 30 serisi için geçtiğimiz aylarda kafalarda oluşan soru işareti yeniden belirdi. Yaptırım kararının uygulanmaya başlamasıyla birlikte artık Huawei telefonlarında Google Servis ve Uygulamaları yer alamayacağı kesinleşmiş oldu.

Google Play Servisleri, Google Uygulamalarından Farklı
Huawei Mate 30 serisinde yüksek ihtimal ile gelemeyecek olan Google Play Servisleri, Google Uygulamaları’ndan biraz daha farklı bir konumda. Android tabanlı cihazlarda uygulamalar, Android Market harici marketler veya direkt olarak uygulama dosyası (.apk) ile yüklenebiliyor. Ancak bu işlem Google uygulamalarının bazılarında bu kadar basit olmuyor. Bazı Google Uygulamaları, eğer Google Play Servisleri yüklü değil ve Google tarafından lisanslanmış model olarak sistemde tanımlı değilse maalesef önemli Google Uygulamaları kullanılamıyor.

Hangi Önemli Uygulamalar Çalışmayabilir
Google Play Market uygulaması başta olmak üzere Google Cihazımı Bul, Google Play Uygulama Koruma, Google Play Müzik, Google Play Filmler, Google Haritalar, Dijital Denge, Google Metin Okuma, Güvenilir Kişiler, Smart Lock, vb. uygulamalar Google Play Servis desteği verilmeyen ve sistemde kayıtlı sertifikası bulunmayan hiçbir cihaz üzerinde çalışmayacaktır.

Uygulamalar APK Olarak Yüklenirse Çalışır mı?
Bu tür durumlarda uygulamalar “.apk” olarak yüklense dahi hizmet alamamaktadır. Bu sebeple Google Play Servisin yüklenmiş ve cihazların Google sertifikasına sahip olması gerekir. Farklı yollarla telefonların sisteminin değiştirilmesi imkanıyla uygulamalar yüklenebilse dahi performanslı ve işlevsel olarak çalışmamakta.

Google Play Store Çalışmıyorsa Alternatifi Nedir?
Google Market uygulaması çalışmıyorsa; Aptoide, Huawei AppGallery, Amazon Appstore gibi Android uygulamalarını yükleyebileceğiniz marketler ve apkmirror.com gibi internet siteleri mevcut. Birçok uygulamaya bu marketlerden erişebilirsiniz.

Huawei Mate 30 Serisinin Akıbeti Ne Olacak, Mate 30 Serisi Alınır MI?
Son gelişmeler ışığında Eylül Ayının sonuna doğru Mate 30 Serisi satışa çıkarılacak ve Google Play Servisleri içerisinde yer almayacak. Bu durum net bir bilgi olarak onaylanmış olmasa da, güçlü bir ihtimal olarak nitelendirilebilir. Alınır mı sorusunun cevabı ise çok basit. Yaklaşık olarak 10Bin TL vereceğiniz bir üründe (markası önemli değil) bir kulanım kısıtlaması yaşanacak gibi gözüküyorsa, kesinlikle başka bir modele yönelin ve kafanız rahat olsun önerisinde bulunabilirim. Böyle bir bütçe ödedikten sonra güncelleme geldi mi gelmedi mi? Uygulamalar yüklenebilecek mi yüklenemeyecek mi? gibi soruların kafanızı kurcalamasına izin vermeyin.

Sevgiyle karşılayacağımız, teknoloji dolu günler dilerim.

Total
1
Shares
Önceki haber

Yapay Zekayı Dört Kamerayla Buluşturan HONOR 20 Türkiye’de!

Sonraki haber

HONOR Şimdi Turkcell.com.tr ve Turkcell Mağazalarında

İlginizi çekebilir