Google Play’deki Kötü Amaçlı Uygulamalar 1,7 Milyon Cihazı Etkiledi

Google ve antivirüs yazılımlarının radarından kaçan uygulamalar yüzbinlerce Android kullanıcısının verisini riske atıyor.

Android uygulamalarının resmi marketi olan Google Play’de hileli ve kötü amaçlı 56’dan fazla uygulama keşfedildiği. Pek çoğu çocukları hedef alan uygulamalar 1,7 milyon cihazı etkilemiş durumda.

Güvenlik firması Check Point araçtırmacılarının keşfiyle ortaya çıkan yazılımlara Tekya adı veriliyor. Google’ın AdMob, AppLovin, Facebook ve Unity gibi ajanslar tarafından yayınlanan reklam ve banner’lara hileli tıklama üreten kötü amaçlı yazılımların geneline Tekya yazılımları adı veriliyor. Tıklamalara özgünlük havası vermek için yerleştiği cihazın kullanıcısını taklit etmek amacıyla Android’in MotionEvent mekanizmasını kullanan kötü amaçlı yazılımlar iyi gizlenmiş kodlara sahipler. Yapılan araştırmaya göre Tekya içeren uygulamaların 24’ü çocuklara yönelik. Check Point araştırmacılarının durumu bildirmesi sonrasında Google, 56 uygulamayı yayından kaldırdı.

Güvenlik firması tarafından ortaya çıkarılan bu uygulamalar, Google Play’de yayınlanan uygulamaların nasıl bir güvenlik süzgecinden geçtiği sorularını bir kez daha akıllara getirdi. Yaklaşık 3 milyon uygulamanın yer aldığı Google Play’de yüzlerce yeni uygulamada da markete giriş yapıyor. Güvenlik uzmanları her yeni uygulamanın kontrol edilmesinin güç olması sebebiyle Google Play’in güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu vurguluyor. Bir diğer örnekte Dr. Web isimli antivirüs sağlayıcısı kötü amaçlı yazılım içeren açıklanamayan sayıda uygulamanın 700 binden fazla indirildiğini dile getiriyor.

Nitekim kötü amaçlı yazılımların hareketlerini fark edilmez hale getiren kötü amaçlı geliştiriciler Android’in yazılım dilini kullanıyor.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite