Google Şifre Güvenliği İçin Önlemleri Arttırıyor

Google, Chrome kullanıcılarının hesaplarını korumak için yeni adımlar atıyor.

Google geçtiğimiz şubat ayında Password Checkup adında bir Chrome eklentisi yayınlamıştı. Kullanıcıların şifrelerini kontrol edip, güvenli olmayanlar için uyarı veren bu eklenti şimdiye kadar 1 milyondan fazla kişi tarafından indirildi. Google Chrome’un gelecek sürümlerinde bu eklentinin yüklü olarak bulunacağını duyurdu.  

Google hesabınız ile doğrudan bağlantı kurabilen eklenti sayesinde, kullandığınız bütün şifreler kontrol edilebilecek. Farklı sitelerde ele geçirilmiş ve yayınlanmış bir şifre girmek istediğinizde sizi uyaran eklenti, kolay tahmin edilen şifrelerin kullanımı da azaltmayı amaçlıyor.  

Password Checker eklentisi yüklü olarak yayınlanacak olan yeni Chrome sürmünün aralık ayında gelmesi bekleniyor.

Hem Amerika hem de Dünya genelinde birçok kullanıcının zayıf şifreler kullandığına dikkat çeken firma, bu eklentinin güvenlik açısından önemli olduğuna dikkat ediyor. Google’dan Mark Risher “Şifre kullanımında durum o kadar kötü bir durum da ki, bu eklentinin tüm internet kullanıcılarında olmasını istiyoruz” diyor. İlk olarak eklenti şeklinde yayınlanma sebebi ise, insanlara bu uygulamayı tanıtmak olarak açıklanıyor. 

Password Checkup ilk yayınlandığında, internette açığa çıkarılmış 4 milyon kullanıcı adı ve şifreyi kullanan bir veri tabanına sahip iken, her yeni olayla birlikte, ellerindeki veri tabanı daha da büyüyor. Ayda en az 10 milyon şifreyi karşılaştıran eklenti, kullandığı şifreli sistem sayesinde kullanıcıların gizliliğini de ihlal etmiyor.  

“Yalnızca geçtiğimiz ay içerisinde 21 milyon girişi taradık, 316.000 bin güvenli olmayan şifreyi tespit ettik.” Mark Risher’ın açıklamasına göre, eklenti şimdiye kadar en az 750.000 hesabı korumuş. “Bu eklentinin çok faydalı olduğuna ve kullanıcıların güvenliğini arttırdığına inancımız tam.” 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite