Google Sosyal Medya Platformu Google+’ın Fişini Çekiyor

2011 yılında Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına rakip olarak çıkışını gerçekleştiren Google+ bugün itibariyle faaliyetine son veriyor.

Google’ın Facebook ve Twitter’a rakip olarak 2011 yılında kullanıcılarla buluşturduğu sosyal medya platformu Google+ başarı emaresi dahi gösteremeden kapılarını kapatıyor.

Geçtiğimiz şubat ayında yeni Google+ hesabı açılmasını engelleyen Google bugün itibariyle Google+ hesapları ve sayfalarını silecek. Google’a göre silme işlemi bir kaç ay içerisinde tamamlanmış olacak. Bu süre zarfında dilerseniz içeriklerinizi görüntüleyebileceksiniz.

Google+’ın kapatılma kararı sistemde yer alan bir hatadan dolayı neredeyse yarım milyona yakın kullanıcının kişisel bilgilerinin açığa çıkmasından sonra gelmişti. Kısa süre sonra bir başka güvenlik açığı sebebiyle 50 milyondan fazla kullanıcıya ait kişisel verinin tehlikede olduğu ortaya çıkmıştı.

Ancak Google+ başarısızlığını bu olaylardan önce ilan etmişti. Her ne kadar Google gücünü kullanıp büyük bir kullanıcı kitlesi oluştursa da, sosyal medyayı aktif şekilde kullanan sayısı oldukça düşüktü. Google resmi verilerine göre kullanıcıların Google+’ta geçirdikleri vakit ortalama 5 saniye olarak göze çarpıyor. Google+’ın Google’a ait diğer servislerle birleştirilme çabası da büyük tepki çekmişti. Nitekim YouTube’da yorum yapmak ve kanal açmak yanı sıra Google Play mağazasından yararlanmak için Google+ hesabı şartı koşulmuştu. Sosyal medyaya ait Photos ve Hangouts gibi hizmetler ayrıca birer servis hizmetine dönüştürülürken 2015 yılında Google+ etkileşimin neredeyse hiç gerçekleşmediği bir platform halini aldı.

Bugün gerçekleşen duyuruyla birlikte Google, sosyal medya platformu Google+ macerasını tam anlamıyla bitirmiş oldu.

Kaynak:https://www.engadget.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Tesla Otopilotunu Şaşırtarak Karşı Yönden Gelen Trafiğe Yönlendirdiler

Sonraki haber

İnsansız Bankadan, İnsan Avantajına

İlginizi çekebilir