Google Stadia’nın 1 Saat Oynanması Halinde Ne Kadar Veri Kullandığı Belli Oldu

Google’ın yeni nesil bulut odaklı oyun hizmeti Stadia, 19 Kasım tarihinde çıktı. 4K çözünürlüğe kadar destek veren sistemin bir saatte kaç GB veri kullandığı da belli oldu.

Google’ın bir süredir merakla beklenen bulut oyun servisi Stadia, 19 Kasım itibariyle ön sipariş yapan kullanıcılara ulaşmaya başladı. Güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duymadan 4K çözünürlük ve saniyede 60 kare hızı (FPS) vaadiyle gelen oyun hizmeti şu an için 10 ülkede kullanılabilir durumda.

Google ilk yaptığı açıklamalarda, oyunun türüne ve oynadığınız çözünürlüğe göre bir saatte 4.5 GB ile 20 GB arası veri kullanımı olabileceğini duyurmuştu. Kullanıcılar tarafından yapılan testler bu rakamların hemen hemen doğru olduğunu gösteriyor.

Bir kaç farklı kullanıcı tarafından yapılan testler 4K 60 FPS kalite ile oynanan Red Dead Redemption 2’nin, bir saatte 20 GB veri kullandığını onaylıyor. 1080p çözünürlükte 60 FPS oyun oynamak isteyen kullanıcılar ise bir dakikada ortalama 110 MB veri kullanıldığını söylüyor. Yani 1 saat oyun oynamanın internete bindirdiği yük 7 GB civarında oluyor. 

Henüz ülkemizde hizmete girmemiş olan Stadia, yakın gelecekte açılırsa ve internet servis sağlayıcınız bulut üzerinden oyun oynamayı destekleyecek hıza sahipse hazır olmakta fayda var. Ortalama 30 saat sürebilecek bir oyunu Stadia üzerinden oynamak ciddi anlamda veri kullanımına sebep olacak demektir.

Total
50
Shares
Önceki haber

Google Camera’da Android Kullanıcılarını İlgilendiren Bir Hata Bulundu

Sonraki haber

Anker Eufy Robovac 11S Ürün İncelemesi

İlginizi çekebilir