Google Sunucuları Türkiye’ye Geliyor

Google, sunucularının Türkiye’ye getirilmesi için Türk Telekom ile anlaşma imzalandı. 2020 yılında Türkiye’de gerçekleşen trafiğin yüzde 50’si Türkiye sunucularından geçecek.

Google Türk Telekom ile önemli bir anlaşmaya imza atarak, Türkiye’de her internet kullanıcısını yakından ilgilendirecek bir adım atıyor.

Habertürk tarafından yapılan habere göre, 16 Aralık tarihinde Google ile Türk Telekom arasında yapılan anlaşma ile Google Türkiye sunucularını kurmaya hazırlanıyor. İlk etapta 8 ayrı merkeze kurulacak olan sunucuların trafik yönetimi Türk Telekom tarafından yürütülecek. 

2020 yılının ilk çeyreğinde kurulum çalışmaları başlayacak. Bu sunucular 2020 yılında Türkiye’de gerçekleşen internet trafiğinin yüzde 50’sini yönetecek. Sonraki yıllarda ise yönetim oranı yüzde 80’e kadar ulaşacak. 

Türk Telekom aynı zamanda Facebook sunucularını da Türkiye’ye getirmek için çalışmalar yapıyor. Hatta şu anda Türkiye içerisindeki Facebook trafiğinin yüzde 60’ı da Türkiye sunucularından yönetiliyor. 

Türkiye’de toplam internet trafiğinin yüzde 75’ini oluşturan Facebook ve Google’ın sunucularının yurtiçine getirilmesi, internet kullanıcılarının daha kaliteli hizmet almasını sağlayacak. Yakında bulunan sunucular sayesinde daha az gecikme yaşanacağından servislerin daha hızlı bir şekilde kullanılabilmesi mümkün olacak. 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite