Google Tüm Online Alışverişlerinizi Takip Ediyor

Çevrimiçi reklamlar konusunda gün geçtikçe devleşen Google’ın e-posta hesaplarındaki verileri kullanarak kullanıcıların satın alımlarından oluşmuş koca bir veri dağına sahip durumda.
Silhouettes of laptop and mobile device users are seen next to a screen projection of Google logo in this picture illustration taken March 28, 2018. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration – RC1F87EA23D0

CNBC tarafından yapılan haber Google’ın, Google üzerinden gerçekleştirmemiş olsanız bile online satın almaların kaydını tuttuğunu ortaya çıkardı.  Gmail’e gönderilen faturaları takip eden Google, online olmayan harcamaların dahi kaydını tutarak koca bir satın alma verisine sahip olmuş durumda.

Dahası, Google geçmiş satın alımları görüntüleyebileceğiniz özel bir sayfaya sahip. Bu sayfa aracılığıyla kullanıcılar, Google’ın tutmuş olduğu satın alım kayıtlara ulaşabiliyorlar.

Siz de satın alımlarınızı görüntülemek isterseniz buraya tıklayın

Google sözcüsü konuyla ilgili olarak The Verge’e verdiği demeçte şunları dile getirdi:

“Satın alımlarınızı, rezervasyonlarınızı ve aboneliklerinizi kolayca görüntülemenize ve izlemenize yardımcı olmak için yalnızca sizin görebileceğiniz özel bir hedef oluşturduk. Size reklam sunmak amacıyla Gmail iletilerinizdeki e-posta makbuzları da dahil olmak üzere hiçbir bilgiyi kullanmıyoruz.”

Satın alma geçmişinizin tamamını tek seferde silemiyorsunuz ancak dilerseniz tek tek bu kayıtları ortadan kaldırabiliyorsunuz. Diğer yandan satın alma geçmişinin bugüne değin böyle gizlice saklanmış olması, Google’ın “kolayca görüntülemenize yardımcı olmak istiyoruz” yorumunu boşa çıkarıyor.

Öte yandan Google, 2017 yılında yapmış olduğu duyuru ile Gmail aracılığıyla veri elde ederek kişisel reklam oluşturmayı sonlandırdıklarını dile getirmişti. Nitekim 2018 yılında Bloomberg tarafından yapılan bir habere göre Google ve Mastercard, kart sahiplerinin satın alma verileri konusunda bir anlaşmaya varmışlar.

Kaynak: https://www.cnbc.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Çin’in “Yapay Güneş” Reaktörü Temiz Enerjiye Erişimi Sınırsız Hale Getirebilir

Sonraki haber

Uber’in Sarsıntılı Yolculuğu Devam Ediyor

İlginizi çekebilir