Google Uygulamaları Olmadan Huawei Ne Yapacak?

YouTube, Google Translate, Chrome, Google Haritalar gibi pek çok popüler Google uygulamasının yeni Huawei telefonlarında çalışmayacak olması oldukça büyük bir problem .

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei, geçtiğimiz günlerde uzun süredir beklenen yeni telefonlarını görücüye çıkardı. Biri Huawei Mate 30, diğeri ise Mate 30 Pro. Bu cihazlar, şirketin bugüne dek geliştirdiği en iyi telefonları olma özelliğine sahip. İşlemcisi deseniz zaten Berlin’de gerçekleştirilen IFA teknoloji fuarında ilk kez görücüye çıkan Kirin 990’ı kullanıyor. Yani tam bir performans canavarı. Kamera deseniz, zaten P30 serisiyle çıtayı iyiden iyiye yükselten Huawei’nin Mate’de de yerinde durmadığını söylemek mümkün.

Cihazın donanımıyla ilgili bir problem yok; pek çok kullanıcı için de cazip bir cihaz. Ancak bir sorun var: Google uygulamaları bu cihazlarda yok. 19 Eylül’de Münih’te gerçekleştirilen basın toplantısına Türkiye’den tek bir teknoloji yazarının katılmamış olması da dikkat çekici. Katılmamalarının sebebi elbette ortada böyle bir davetin olmayışından.

Google hikayesine geri dönecek olursak; cihazlarda gerçekten de Google uyuglamaları yok. Daha doğrusu Google Play Store yok. Bu da başlı başına büyük bir problem. YouTube, Google Translate, Chrome, Google Haritalar gibi pek çok popüler Google uygulamasının bu cihazlarda çalışmayacak olması oldukça büyük bir problem hatta.

Kullanıcılar uygulama indirmek istediklerinde Huawei’nin kendi oluşturduğu uygulama mağazası AppGallery’i kullanmak durumunda. Ancak bu mağaza henüz oldukça yeni olduğundan Google Play Store ile karşılaştırıldığında çeşitlilik bakımından oldukça zayıf kalıyor. Ancak WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi uygulamaları elbette AppGallery üzerinden indirebiliyorsunuz.

Ancak Google uygulamalarına bu mağazadan ulaşamıyorsunuz. Bu nedenle YouTube’a girmek istediğinizde web tarayıcınızı kullanmanız ve adres kısmına YouTube’u yazmanız gerekiyor. 

Peki bu böyle mi devam edecek? Belirsiz. Çin ile ABD’nin ticaret savaşında kılıçları çekmesiyle bu gibi hadiselere artık kimse şaşırmıyor. Ancak devletlerin işi belli olmaz elbette; yarın sulh sağlandığında bu ambargo sona erebilir. Ancak bunun için bir takvim ortada olmadığından yeni Huawei telefonların ciddi bir sorunu bulunuyor. 

Elbette dilendiği taktirde legal olmayan yollardan Google Play Store cihazlara eklenebiliyor; ancak cihaz kutusundan çıktığında Google Play bulunmuyor.

Cihazların Türkiye’ye ne zaman geleceği, hatta gelip gelmeyeceği de belirsiz. Sanırız yeni telefonlarla ilgili durumun netleşmesi için bir süre daha beklememiz gerekecek. 

Total
16
Shares
Önceki haber

Elon Musk’ın Yıldız Gemisi 6 Ay İçinde Yörüngede Olacak

Sonraki haber

Verinin İnovasyon Yolculuğuna Tanıklık Etmek İsteyenler Bu Konferansta Buluşacak!

İlginizi çekebilir