Google Yapay Zekası Akciğer Kanserini Tespit Etmede, Radyologlardan Başarılı Oldu

Google, geliştirdiği ve henüz test aşamasında olan yapay zekanın akciğer kanserini saptamada son derece önemli bir performans sergilediğini ve radyologlardan daha başarılı olduğunu açıkladı.

Internet ve teknoloji devi Google’ın, klinik araştırmaları sırasında 42.000 hastadan alınan BT taramalarına dayanarak geliştirdiği yapay zekası, kanser teşhisinde uzman 6 radyologdan daha iyi bir performans gösterdi. Kanser tespitinde %5 daha fazla teşhiste bulunan yapay zeka, kanser olduğu düşünülen ancak zararsız olan nodülleri saptamada da %11 daha etkili.

Tek bir tarama ile bu verileri sağlayabilen yapay zeka, tarama hassasiyetini büyük ölçüde arttıracak bir teknoloji olarak tanımlanıyor. Uzman hekimler tarafından Google’ın sahte pozitifleri azaltmadaki önemli bir adım olduğunun altı çizilmiş durumda.

Yapay zeka, doktorların kötü huylu tümörü çok daha doğru bir şekilde belirlemelerinde uzun süredir katkıda bulunuyordu. Ne var ki Google’ın sistemi tıbbi uygulamaya koyulmadan önce sıkı bir testten geçmek zorunda. Nitekim çalışma zaten tedavi sürecinde olan hastalarla sınırlı olduğundan, yeni hastalarla karşılaştığında yapay zekanın nasıl bir sonuç vereceği kesinleşmiş değil.

Akciğer kanseri, kadın ve erkeklerde ölümle sonuçlanan en tehlikeli kanser türü olarak biliniyor. Amerikan Sağlık Örgütü raporuna göre her yıl 228.000 akciğer kanseri vakası ortaya çıkarken, 142.000 kişi bu sebeple hayatını kaybediyor.

Kaynak: https://www.foxnews.com

Total
12
Shares
Önceki haber

Makine Öğrenmesi Eski Tablo ve Fotoğraflara Hayat Veriyor

Sonraki haber

ARM, Huawei ile Bağlarını Kopardı

İlginizi çekebilir

Micro Focus, “Virtual Realize Tour” İle Dijital Dönüşüme Güç Verecek!

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Micro Focus’un müşteri ve iş ortaklarına yönelik en kapsamlı etkinliği olan “Micro Focus Virtual Realize Tour ‘20” 21 Ekim Çarşamba günü sanal ortamda gerçekleşecek. 300’ün üzerinde katılımcının izlemesi beklenen etkinlikte bilişim teknolojileri alanındaki son trendler konuşulacak, farklı sektörlerden şirketler de başarı hikayelerini paylaşacak.
Devamını oku

IFA 2019’a Damga Vuran Teknolojiler

Teknoloji dünyasının gözü 6-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen IFA 2019 teknoloji fuarının üzerindeydi. Pek çok teknoloji markası yeni oyuncaklarıyla sahneye çıktı. Peki fuara hangi teknolojiler damga vurdu dersiniz? Gelin, fuarın üzerinden kısaca bir geçelim.
Devamını oku