Google’ın Ana Şirketi Alphabet Fitbit’i Satın Almak İçin Teklif Götürdü

Google’ın ana şirketi olarak bilinen Alphabet Inc. akıllı saat üreticisi Fitbit’i almayı düşünüyor.

Google akıllı telefonları ile Apple ve Samsung gibi büyük teknoloji şirketleri arasına girmiş olsa da, giyilebilir ekipmanlar alanında herhangi bir atılımı olmamıştı. Fakat Reuters’ın haberine göre, Google’ın da sahibi olan Alphabet, giyilebilir akıllı cihazlar üreten Fitbit’e satın alma amacıyla bir teklif götürmüş. 

Fitbit Alphabet’in teklifi hakkında herhangi bir yorum yapmamış olsa da, haberin ortaya çıkması ile birlikte firmanın hisseleri %18’den fazla değer kazandı. Gün sonunda borsa değeri 1.5 milyar dolara yaklaştı. 

Eğer bu anlaşma gerçekleşirse Alphabet’in giyilebilir cihazlar konusunda Apple ile mücadele edebilecek hale gelmesi mümkün olacak. Google’ın lisanslı Wear sistemi bazı şirketler tarafından kullanılsa da, kendi akıllı saatini yapabilmiş değil. 

Google’ın ekipman konusundaki stratejisi “kullanıcıların hizmetlere nerede olursa olsun ulaşabilmesi” olarak tanımlanıyor. Fitbit’in satın alınması, Google hizmetlerinin her yerde ulaşılabilecek hale gelmesi ve kullanıcıların hayatlarının bir parçası olmasını sağlayabilir. Bu da sağlık ve fitness alanlarında Apple ürünlerine rakip olabileceği anlamına geliyor. 

Fitbit açısından bakıldığında, Alphabet’in sağlayacağı destek, Apple’ın akıllı saat pazarının neredeyse yarısına sahip olduğu da düşünülürse, oldukça faydalı olacaktır. Temmuz ayında yayınladıkları gelir tablolarında Fitbit’in satış beklentilerini düşürdüğü görülmüştü. Bunda son çıkardıkları ürünün beklenenden daha zayıf bir pazar başarısı göstermiş olmasının etkisi de büyük.

Fitbit satış hakkında herhangi bir yorum yapmayı reddetti. Alphabet ise sorulara dönüş yapmadı. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Facebook Yasadışı Dolandırıcı Sitelerin Hosting Firmalarına Dava Açıyor

Sonraki haber

Bırakın Kahvenizi Telefonunuz Yapsın

İlginizi çekebilir