Google’ın Sahibi Alphabet Kanada’da Akıllı Şehir Kuruyor

Google’ın ana şirketi Alphabet, Kanada’da akıllı şehir kurmak için görüşmeler yapıyor.

Alphabet’in sahibi olduğu Sidewalk Labs, Kanada’nın Toronto kentinde bir akıllı şehir kurmak için başvuruda bulunmuştu. Yerel yönetim bu başvuru kabul etse de, şirketin istediğinden daha küçük bir alana izin verildi.

Sidewalk Labs Toronto’da kurulacak olan akıllı yaşam alanı ile insanların hayatlarını kolaylaştırmak, işe gidiş sürelerinin kısalması, emlak fiyatlarının makul hale gelmesi, yeni iş alanlarının oluşması ve daha sağlıklı bir gezegen için belirleyici unsurların oluşması için çalıştıklarını söyledi.

Bölgenin gelişiminden sorumlu olan Waterfront Toronto grubu ile yapılan görüşmeler sonucu ilk izin verildi. Sidewalk Labs tarafından yapılan başvuru 0,7 kilometrekarelik bir alan için olsa da, çıkarılan izin 0.05 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

Sidewalk Labs’in sunduğu, sensörlerden toplanacak verileri takip edecek grubun şirket tarafından seçilmesi teklifi de reddedildi. Şehire yerleştirilecek olan sensörlerden gelen bilgilerin şirkete ait olamayacağı, kamuya açık olması gerektiği kararlaştırıldı.

Waterfront Toronto adına yapılan açıklama ise “Açık konuşalım, anlaşma tamamlanmış değil. Son karar verilmeden önce yapılacak birçok şey var.” şeklinde oldu. Projenin kesin olarak onaylanması için Mart 2020’de bir referandum gerçekleştirilecek. Eğer halkın da onayı alınırsa, Sidewalk Labs’in akıllı şehir çalışmalarının ilk adımı, beklediğinden daha ufak çaplı da olsa, başlayacak.

Total
0
Shares
Önceki haber

Rusya Siber Saldırılara Karşı Tatbikat İçin İnterneti Kesiyor

Sonraki haber

VLOG İçin Enfes Kamera Seçimi: Bilkom DJI Osmo Pocket

İlginizi çekebilir