Göz Kırparak Yakınlaştırma Yapabildiğiniz Robotik Lens Geliştirildi

İnsan gözündeki doğal elektrik sinyalleriyle çalışan lens, göz kırpma hareketine bağlı olarak uzaklaştırma ve yakınlaştırma yapabiliyor.

Bilim insanları göz hareketleriyle kontrol edilebilen robotik lens icat etti. Lensler göz kırpmamıza bağlı olarak yakınlaştırma ve uzaklaştırma kabiliyetine de sahipler. Yumuşak robot sınıfına dahil olan lensler, bu sınıftaki diğer robotların aksine elle veya önceden programlanmış bir yazılımla değil, doğrudan insan gözüne bağlı hareketlerle kontrol edilebiliyor.

Kaliforniya San Diego Üniversitesi araştırmacıları, elektro okülografik olarak adlandırılan doğal elektrik sinyalini ölçümleyerek bu aktiviteye cevap verecek lensler geliştirdiler. Örneğin hızlı bir şekilde göz kapaklarınızı 2 defa kapatıp açarsanız, lens bunu algılayarak yakınlaştırma veya uzaklaştırma gerçekleştiriyor.

Polimerlerden elde edilen bir materyal ile geliştirilen lens, kas işlevi gören 5 elektrot yardımıyla kontrol ediliyor. Polimer materyale elektrik ulaştığında lens esneyerek  görüntüyü yakınlaştırıyor. Bilim insanları robotik lensleri gelecekte yalnızca gözle kontrol edilebilen kameralar oluşturmanın ilk adımı olarak görüyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite