Göz Kırparak Yakınlaştırma Yapabildiğiniz Robotik Lens Geliştirildi

İnsan gözündeki doğal elektrik sinyalleriyle çalışan lens, göz kırpma hareketine bağlı olarak uzaklaştırma ve yakınlaştırma yapabiliyor.

Bilim insanları göz hareketleriyle kontrol edilebilen robotik lens icat etti. Lensler göz kırpmamıza bağlı olarak yakınlaştırma ve uzaklaştırma kabiliyetine de sahipler. Yumuşak robot sınıfına dahil olan lensler, bu sınıftaki diğer robotların aksine elle veya önceden programlanmış bir yazılımla değil, doğrudan insan gözüne bağlı hareketlerle kontrol edilebiliyor.

Kaliforniya San Diego Üniversitesi araştırmacıları, elektro okülografik olarak adlandırılan doğal elektrik sinyalini ölçümleyerek bu aktiviteye cevap verecek lensler geliştirdiler. Örneğin hızlı bir şekilde göz kapaklarınızı 2 defa kapatıp açarsanız, lens bunu algılayarak yakınlaştırma veya uzaklaştırma gerçekleştiriyor.

Polimerlerden elde edilen bir materyal ile geliştirilen lens, kas işlevi gören 5 elektrot yardımıyla kontrol ediliyor. Polimer materyale elektrik ulaştığında lens esneyerek  görüntüyü yakınlaştırıyor. Bilim insanları robotik lensleri gelecekte yalnızca gözle kontrol edilebilen kameralar oluşturmanın ilk adımı olarak görüyor.

Total
20
Shares
Önceki haber

Türk Startuplar, Dünyada Ezber Bozuyor

Sonraki haber

Söylenti: 2020 Yılında 5G Destekleyen 3 iPhone Modeli Çıkacak

İlginizi çekebilir

Sevgililer Günü’nde Aşık Olacağınız Teknoloji Hediyeleri

2021’in 14 Şubat Sevgililer Günü geçmiş yıllardan daha büyük anlam taşıyor. Dünyanın Covid-19 pandemisiyle hayatta kalma savaşı verdiği 2020 geride kalırken, 2021’in sağlık ve umut yılı olması için ilk dilek fırsatını da 14 Şubat verecek. Yıl boyu birbirlerini uzaktan görmek zorunda kalan ve aşklarını online yaşayan sevgililer, bu yıl birbirlerine verecekleri hediyelerle bağlılıklarını gösterme fırsatı bulacak.
Devamını oku