Göz Kırparak Yakınlaştırma Yapabildiğiniz Robotik Lens Geliştirildi

İnsan gözündeki doğal elektrik sinyalleriyle çalışan lens, göz kırpma hareketine bağlı olarak uzaklaştırma ve yakınlaştırma yapabiliyor.

Bilim insanları göz hareketleriyle kontrol edilebilen robotik lens icat etti. Lensler göz kırpmamıza bağlı olarak yakınlaştırma ve uzaklaştırma kabiliyetine de sahipler. Yumuşak robot sınıfına dahil olan lensler, bu sınıftaki diğer robotların aksine elle veya önceden programlanmış bir yazılımla değil, doğrudan insan gözüne bağlı hareketlerle kontrol edilebiliyor.

Kaliforniya San Diego Üniversitesi araştırmacıları, elektro okülografik olarak adlandırılan doğal elektrik sinyalini ölçümleyerek bu aktiviteye cevap verecek lensler geliştirdiler. Örneğin hızlı bir şekilde göz kapaklarınızı 2 defa kapatıp açarsanız, lens bunu algılayarak yakınlaştırma veya uzaklaştırma gerçekleştiriyor.

Polimerlerden elde edilen bir materyal ile geliştirilen lens, kas işlevi gören 5 elektrot yardımıyla kontrol ediliyor. Polimer materyale elektrik ulaştığında lens esneyerek  görüntüyü yakınlaştırıyor. Bilim insanları robotik lensleri gelecekte yalnızca gözle kontrol edilebilen kameralar oluşturmanın ilk adımı olarak görüyor.

Total
20
Shares
Önceki haber

Türk Startuplar, Dünyada Ezber Bozuyor

Sonraki haber

Söylenti: 2020 Yılında 5G Destekleyen 3 iPhone Modeli Çıkacak

İlginizi çekebilir

Uzaktan Çalışanlar İçin Sorunsuz, Hızlı ve Kesintisiz İnternet Deneyimi

Pandemi ile birlikte uzaktan çalışmaya geçip evi ofise çevirenler için olduğu kadar yaz dönemini fırsat bilip soluğu tatil yörelerinde alan ancak işini de aksatmak istemeyen herkes için kesintisiz iletişim adına bireysel internet bağlantılarından verim almak çok önemli. Zyxel, hem evde tüm cihazların bağlantı kalitesini artırarak güvenli ağ oluşturmak, hem de tatil için gittiğiniz yerde çalışmanızı aksatmamak için kullanabileceğiniz en iyi seçenekleri paylaştı.
Devamını oku

Papara’dan yeni reklam kampanyası

Türkiye’de ödeme teknolojilerini dönüştüren Papara, Para Transferi, Papara Black Card, Para İsteme/Gönderme ve Cashback Programı özelliklerini tanıtmak üzere dört filmden oluşan yeni bir reklam kampanyası başlattı. Filmler, “Banka değil, Papara!” söylemiyle geleneksel bankacılık deneyimini kullanıcıların gözünden anlatarak Papara’nın bunları nasıl ortadan kaldırdığını vurguluyor.
Devamını oku