Gündemimiz Açık Bankacılık ve API’ler

Bu yazımda finans ve teknoloji sektörlerinin birlikteliğini perçinleyen açık bankacılık ve API sistemlerini merkeze alacağım. Yakın zaman önce detaylarını öğrenme fırsatı bulduğum Software AG’nin Whizz API ürünün de biraz bahsedeceğim.
Vector illustration of two businessmen opening bank vault door. Electric light bulbs in safe.

Finans dünyası teknolojinin desteği ile büyük bir değişimden geçiyor. Mobil uygulamalar, API’ler, bankacılık düzenleme kanunları, bulut bilişim ve daha birçok konudaki yenilik sayesinde yetişilmesi güç bir değişim yaşanıyor.

Yakın zamanda meclisten geçen torba yasayla birlikte, ülkemizin fintech ve bankacılık alanlarında dünyayla rekabet edebilir çalışmaları tetiklemesi bekleniyor.

Önümüzdeki dönemde finans ve teknoloji sektörlerinin birlikteliğinin güçlendiğine şahit olacağız.

Açık Bankacılık, teknoloji alanındaki mevcut açık inovasyon ve açık kaynak kod geliştirmelerini taçlandıracak ve finans sektörüne her anlamda canlılık katacak. Finans şirketlerinin ellerindeki müşteri verilerini, diğer banka ve finansal teknoloji şirketlerine paylaşmalarının ardından bankacılığın tanımı yeniden yazılacak.

Her ne kadar ülke olarak bu yolda yavaş adımlarla ilerlesek bile, sektörde hareketli günler yaşayacağımız âşikar. Bankaların teknolojik alt yapılarını daha çok konuşacağımız, finans kurumlarının teknoloji sağlayıcılarını odağımıza alacağımız, teknoloji ve uyum konusunda kıyasıya rekabetin yaşanacağı günlerin kapısını aralıyoruz.

2020 yılında Avrupa’daki toplam gelirin yüzde 7’sinin Açık Bankacılık üzerinden oluşturacağı tahmin ediliyor.

Rekabeti ve finansal verilere erişim imkanıyla sektördeki inovatif yaklaşımları artıran bu sistem “Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen PSD2”, Asya ülkeleri ve bankaların farklı yaklaşımları ile hızla büyüyen yeni bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.


Açık Bankacılık Nedir?
Bankaların, uluslararası yönergelere uygun biçimde, sahip oldukları finansal verileri API’ler aracılığıyla diğer kurum ve kuruluşlarla paylaşması anlamına geliyor. Bu sayede bankalar ve finansal kuruluşlar arasında gerçek anlamda şeffaf bilgi paylaşımı ortamı oluşuyor.

Açık bankacılık sistemi hayatı kolaylaştıracak birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Özellikle de birden fazla bankayla çalışan kişiler için pratik çözümler sunmaya müsait. Örneğin maaş ödemesi, yatırım ve kredi için üç farklı bankayla çalışan bir müşteri, açık bankacılık sistemi sayesinde tüm işlemlerini tek bir uygulama içinden kontrol edebiliyor. Üstelik bu uygulama bankalara ait olmak zorunda da değil. Bankacılık lisansı almış bir fintek tarafından geliştirilen uygulama da birden fazla bankada hesabı olan müşterilerin işlerini oldukça kolaylaştıracak çözümler sunabilecek seviyeye ulaşacak.

Bankalarla birlikte çalışan fintekleri ve bankalara rakip olan fintekleri gündemimize daha fazla taşıyacağız.

Bankacılık lisansı almayı başarmış fintekler, paylaşılan veriler sayesinde internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi finansal fonksiyonlara sahip uygulamalar geliştirebilir hale gelecekler. Fintek şirketleri, sağlanacak entegrasyon yöntemleri ile tüm bankalarla entegre olacak ve kendilerine has yenilikçi projelerini rahatlıkla hayata geçirebilecekler.

Açık bankacılık ve API sistemleri ilişkisi

Açık bankacılık ve API sistemleriyle birlikte ekosistemdeki tüm finans şirketleri, ortak müşteri verilerini kullanarak işlemlerini hem daha kolay hem de kısa sürede halledecek. Finansal veriler bankalar tarafından değil, müşteriler tarafından yönetilir bir hal alacak.

API Nedir?

Bankaların, uluslararası yönergelere uygun biçimde, sahip oldukları finansal verileri API’ler aracılığıyla diğer kurum ve kuruluşlarla paylaşması anlamına geliyor. Bu sayede bankalar ve finansal kuruluşlar arasında gerçek anlamda şeffaf bilgi paylaşımı ortamı oluşuyor.

API ne işe yarar?

API sistemlerine müşteri perspektifinden bakarsak, servis sağlayan kuruluşun arabirimi yerine, üçüncü parti yazılım geliştiricilerden hizmet almayı mümkün kılarak çeşitlilik sunar.

Geçmişte API’lerin, genellikle servis sağlayıcıların bizzat kendileri tarafından ücretsiz olarak geliştiricilere sunulduğuna şahit olmuştuk. Google ve Facebook gibi internet devlerinin çoğu tarafından sunulan ve milyonlarca yazılımcı tarafından aktif olarak kullanılan API’ler sayesinde daha iyi yazılımların meydana gelmesi mümkün olmuştu. Akabinde de bu durum kontrolsüzlük sebebiyle yaşanan güvenlik sorunlarını tetiklemişti. API’lerden bahsederken çözüm çeşitliliğinin yanında güvenlikten de bahsetmemizin kaynağı birazda bu tatsız geçmişi ile ilgili. Öte yandan son yıllarda API’lerin her iş kolunda önemli hale gelmesiyle birlikte bu konuda geliştirilen teknolojiler de gelişti.

Günümüze döndüğümüzde yine Facebook’tan örnek vermek gerekirse, finans sektörü dahil birçok mobil veya web tabanlı proje Facebook API’lerini kullanıyor. Facebook uyguladığı API yöntemi sayesinde kendi sayfası dışında hiçbir yerde şifre ve diğer bilgilerin girilmesini istemiyor. Sonuç olarak, piyasa gereklilikleri ve müşteri istekleri bankaları API’lerini açmaya, olası partnerleri ile iş birliği yapmaya mecbur kılıyor. Zaten PSD2 düzenlemesi ile 2018 yılında AB bankaları için bu durum bir seçimden ziyade zorunluluk haline geldi. İngiltere’de 2018 yılında ortaya atılan ve önce Avrupa’ya sonra da tüm dünyaya yayılan Açık Bankacılık kavramı, finansal dünyanın geleceği için büyük önem taşıyor.

Bankaların fintech şirketleri ile rekabet edebilmesinin en kolay yolu açık API stratejisini benimsemesinden geçiyor.

Konuyu tek bir yazıda toparlamak mümkün değil. Açık Bankacılık kavramını da salt API’ler üzerinden değerlendirmek de söz konusu olamaz. Öte yandan hem finteklerin hem de bankaların acil eylem planı yaparak API stratejisi benimsemesi ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmesi şart. Bu stratejiyi tek başına kurgulamak ve hayata geçirmek ise çok zor. Teknoloji sağlayıcıları da bu noktada devreye giriyor.

Yakın zaman önce Yeni Nesil Bankacılık Zirvesi’nde En İyi Teknoloji Sağlayıcısı ödülü alan Software AG’nin Satış Öncesi Müdürü Deniz Pazarcıoğlu ile bir araya geldim ve PSD2 uyumlu Whizz API ürünlerinin Açık Bankacılık alanındaki rolünü tüm detayları ile öğrenme fırsatı buldum. Açık Bankacılık alanındaki son dönem gelişmeler ve finansal dünyaya getireceği yenilikler konuştuğumuz başlıklar arasındaydı. Whizz API ile ilgili minik bilgi notunu videonun hemen altında bulabilirsiniz.

Software AG Whizz API

PSD2 uyumlu Whizz API neler sağlıyor?

Türkiye’de 20 banka ile çalışan Software AG’nin Açık Bankacılık API çözümleri, bankaların üçüncü taraflarla yeni ve özelleştirilmiş deneyimler yaratırken, bunları güvenli biçimde ölçeklenebilir hale getirmeyi sağlıyor. Software AG’nin çözümleri GDPR, KVKK gibi yerel kişisel veri yönetmelik ve düzenlemelerine de uyumlu olacak biçimde, kendi üzerinde hiçbir şekilde veri tutmuyor.

Software AG, Whizz API adlı ürünüyle de, Avrupa Birliği üye ülkelerinde geçerli düzenleme olan Ödeme Sistemleri Direktifi 2 (PSD2) ile uyumlu bir çözüm sunuyor.

PSD2 uyumu ve kapsamı konusunda Whizz API, müşteri hesaplarındaki verilere gerçek zamanlı erişim sağlarken, kimlik doğrulama için Strong Customer Authentication (SCA) standardını destekliyor.

Açık finansal yönetim (PFM) sağlayan Whizz API, açık API yapısı ile her bankanın API’siyle entegre çalışabiliyor. Böylece, müşterilere finansal yönetim destekleyen hizmetler ve 360 derece çözüm sunulabiliyor.

2019 Yılında Finansal Teknolojiler ve Bankacılık

Aşağıdaki yazımda “2019 yılında fintech ve bankacılık” alanında öne çıkan trend başlıklarını ve bu başlıklar üzerinden geliştirilen uygulamaları özetlemiştim. Esasen bu yazıda da trend olarak vurguladığım başlıkların finans sektörünü büyük bir hızla dönüştürdüğüne şahit oluyoruz. Üstelik bu değişim ve dönüşüm ummadığımız kadar hızlı bir şekilde yaşanıyor.  

Fayda görmeniz dileğiyle.

Total
9
Shares
Önceki haber

UV-C Işığı Kullanarak Dezenfeksiyon Sağlayan Robot

Sonraki haber

Microsoft’un Yeni Windows File Recovery Uygulaması Silinen Dosyalarınızı Kurtaracak

İlginizi çekebilir