Güney Kore Polisi Bitcoin Kalpazanlarını Yapay Zeka Yardımıyla Yakaladı

En az 56.000 kişinin etkilendiği dolandırıcılık hikayesinde dolandırıcılar 19 milyon dolarlık Bitcoin elde etmiş.

Korea Joon Gang Daily isimli gazete, özellikle teknolojiyi yakından takip etmeyen insanları hedef alan “M-Coin” isimli kalpazanlık hikayesini gündeme taşıdı.

Seul Özel Adli Polis Bürosu ekiplerince yapılan bir operasyonla yakalanan dolandırıcılar, Ponzi oyunu ya da diğer adıyla piramit yapıyı kullanarak 56.000 kişiden 18,7 milyon dolar değerinde Bitcoin elde etmiş. M-Coin isimli sözde Bitcoin girişim firması, özellikle 60’lı ve 70’li yaşlardaki insanları hedef almış durumda. Diğer piramit yapılarda görüldüğü gibi bu sistemde de “yatırımcı buldukça sen de kazan.” ödül sistemi kullanılmış.

Gazetede yer alan habere göre M-Coin sahtekarlığının açığa çıkmasında yapay zeka dedektifler görev almış. Yetkililer yapay zekaya Ponzi oyunu, borç, üye toplama gibi terimleri öğreterek firmanın nerelerde ve nasıl reklam kampanyaları yürüttüğünü ortaya çıkarmış.

Soruşturmanın başlamasıyla beraber kalpazanların ofislerini ve tüm hesap verilerini taşıdığını fark eden polisler, işlemler için ihtiyaç duyulan bilgisayarı ise bir çalışanın kamyonuna saklayıp sadece ihtiyaç duyulduğunda kullandıklarını açıkladı.

Kaynak: https://thenextweb.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Netflix, AirPlay Desteğini Durdurdu

Sonraki haber

Dijitalle Dönüşemeyenlerin Ortak Sorunu: Deneyim

İlginizi çekebilir