Güney Kore Yemek Atıklarında %95 Geri Dönüşüm Sağlıyor

Dünya yılda 1,3 milyar ton yemeği çöpe atıyor. Yeryüzündeki 1 milyar insan Amerika ve Avrupa’da boşa giden yemeklerin çeyreğinden azıyla doyabilirken, yiyecek atıklarının geri dönüşümü önemli hale geliyor. Güney Kore ise teknoloji ile bu noktada lider konuma yükseliyor.

Dünya Ekonomi Forum’u tarafından yakın tarihte yayınlanan raporda gıda atıklarının 20 milyon tona düşürülmesi, 2030 yılına kadar küresel gıda sistemlerinin dönüştürülmesine yardımcı olabilecek 12 önlemden birisi olarak tanımlandı. Güney Kore bu konuda geri dönüşümü %95 oranına çıkararak lider konumda bulunuyor.

Aslına bakılırsa Güney Kore, kişi başına oluşturduğu yıllık 130 kg gıda atığı ile dünyanın en fazla yemek israfı yapan ülkelerinde başı çekiyordu. Kıyaslamak gerekirse, Amerika ve Avrupa’da kişi başına gıda atığı 95 ila 115 kg arasında değişiyor. Ancak Güney Kore hükümetinin aldığı radikal kararlar doğrultusunda bugün israfın önüne geçmede öncülük edecek konumdalar.

2005 yılında başlatılan süreçte, öncelikle çöp alanlarına yiyecek atılması yasaklandı ve 2013 yılında hükümet biyolojik olarak parçalanabilen torbalar kullanarak zorunlu gıda atıklarının geri dönüşümünü başlattı. Ortalama dört kişilik bir aile bu torbalara aylık 6 dolar ödeyerek geri dönüşüm sürecine destek sağlamış oldu. Torba ücretleri 1995 yılında %2 olan geri dönüşüm oranının bugün %95’e ulaşmasında maliyetin %60’ını karşılayarak büyük katkı sağladı. Bazı atıklar hayvan yemi, bazı atıkların da gübre olarak kullanılması hükümet tarafından onaylandı.

Teknoloji Gıda Atıklarının Geri Dönüşümünde Önemli Bir Rol Oynadı

Güney Kore’nin başkenti Seul’de 6.000 otomat çöp kutusu sayesinde şehrin yıllık gıda atığını 47.000 ton ile son 6 yılın en düşüğüne çekildi. Otomat çöp kutusu RFID isimli bir teknolojiyle donatılmış durumda. Bu teknoloji radyo frekansı aracılığıyla ayığı gerçekleştiren kişinin nüfus cüzdanından kim olduğunu anlıyor ve dönüşüm makinesine gönderdiği gıda atığı ağırlığına bağlı olarak, vatandaşlardan ücret alıyor. Atığın ağırlığına etki eden nem faktörünün düşürülmesi konusunda uyarıda bulunan sistem sayesinde vatandaşlar daha az sulu atıklar oluşturuyor.

Kaynak: https://www.weforum.org

Total
0
Shares
Önceki haber

Apple, Oyun Platformu Apple Arcade İçin 500 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Sonraki haber

PlayStation 5’den İlk Bilgiler Resmen Yayınlandı

İlginizi çekebilir