Gürültü Kirliliğine Yol Açan Araçlara Karşı “Sesli Radar” Sistemi

Fransa’nın başkenti Paris’te toplum huzurunu bozacak seviyede yüksek ses çıkaran araçların tespiti için ses radarı uygulamaya alındı.

Arabası veya motosikletiyle dikkat çekmek isteyen Parislilerin artık daha dikkatli olmaları gerecek! Şehrin özellikle eğlence mekanlarının yer aldığı alanlara yerleştirilmiş olan 40 “sesli radar” ile yüksek devirde çalışarak gürültü çıkaran araçlar tespit edilecek ve otomatik olarak ceza kesilecek. Dört mikrofonla güçlendirilmiş güvenlik kameraları ile çalışan sistem, trafikte gürültüyü kimin yaptığını tespitte nokta atışı gerçekleştirebilecek.

Yetkililer tarafından yapılan açıklama göre 2 yıl boyunca test edilecek teknoloji ile başlangıçta ceza uygulanmayacak. Bu süreçte teknolojinin tutarlılığı, çalışma performansı ve test amaçlı cezaların ne kadar doğru olduğu gözlem altına alınacak. Taslak kanunun ise bu sonbaharda oylamaya sunularak resmi olarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Total
1
Shares
Önceki haber

ToF Kamera Nedir? Hangi Telefonlar Bu Sensöre Sahip?

Sonraki haber

Twitter CEO’sunun Twitter Hesabı Hacklendi

İlginizi çekebilir

Hack’lenmeye Blockchain Tabanlı Çözümlerle Son!

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, pandemi döneminde artan siber saldırılara ve veri ihlallerine karşı bireysel ve kurumsal kullanıcıları uyardı. İnan, siber saldırılara karşı bilinen yöntemlerden farklı korunma yollarına dikkat çekti ve özellikle blockchain’in siber güvenlikte kullanılmaya başlanmasıyla artık değerli ve kritik önemdeki dosyaların hack’lenemeyeceğini söyledi. DDos ve oltalama saldırılarına dikkat çeken İnan, önümüzdeki dönemde şiddetini daha da artırması beklenen siber saldırılara karşı yeni korunma yollarını paylaştı…
Devamını oku