Gürültü Kirliliğine Yol Açan Araçlara Karşı “Sesli Radar” Sistemi

Fransa’nın başkenti Paris’te toplum huzurunu bozacak seviyede yüksek ses çıkaran araçların tespiti için ses radarı uygulamaya alındı.

Arabası veya motosikletiyle dikkat çekmek isteyen Parislilerin artık daha dikkatli olmaları gerecek! Şehrin özellikle eğlence mekanlarının yer aldığı alanlara yerleştirilmiş olan 40 “sesli radar” ile yüksek devirde çalışarak gürültü çıkaran araçlar tespit edilecek ve otomatik olarak ceza kesilecek. Dört mikrofonla güçlendirilmiş güvenlik kameraları ile çalışan sistem, trafikte gürültüyü kimin yaptığını tespitte nokta atışı gerçekleştirebilecek.

Yetkililer tarafından yapılan açıklama göre 2 yıl boyunca test edilecek teknoloji ile başlangıçta ceza uygulanmayacak. Bu süreçte teknolojinin tutarlılığı, çalışma performansı ve test amaçlı cezaların ne kadar doğru olduğu gözlem altına alınacak. Taslak kanunun ise bu sonbaharda oylamaya sunularak resmi olarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Total
1
Shares
Önceki haber

ToF Kamera Nedir? Hangi Telefonlar Bu Sensöre Sahip?

Sonraki haber

Twitter CEO’sunun Twitter Hesabı Hacklendi

İlginizi çekebilir

Anker, Nebula Deneyim Merkezini Dünyada İlk Kez D&R’da Açtı!

Sinema salonlarının COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle boş kaldığı bugünlerde, Anker ve D&R işbirliği ile istenilen her mekan sinemaya dönüşüyor. Yüksek görüntü ve ses kalitesiyle dikkat çeken Nebula ürün ailesine, son olarak tüm yayınları canlı izliyormuş hissi veren Cosmos Max 4K ve Cosmos (1080p) ev sineması projektörleri katıldı. Nebula’da ürün gamını daha üst teknolojilerle geliştirmeye devam eden Anker, Nebula Deneyim Merkezi’ni dünyada ilk kez İstinye Park D&R’da açtı. Kapsamlı ve iddialı teknoloji ürünlerinin Türkiye’deki doğru adreslerinden olan D&R, Nebula’yı teknoloji tutkunlarıyla buluşturacak.
Devamını oku