Güvenliği Tartışılırken Kripto Para İşlemi İçin ATM’ler Dünyayı Sallıyor

Güvenirliği ve yatırım aracı olup olmadığı konusunda spekülasyonların ardı arkası kesilmeyen kripto paralar hakkında bir diğer görüş ise geleceğin para biriminin bugünden hayata geçtiği yönünde. Hakkındaki söylentiler dile getiriledursun, bu sürede kripto paralar hem yatırımcısına çok kazandırdı, hem de fiziki paralar gibi dünya çapında ATM’lerle işlem yapmaya başladı. Dünya çapında şu anda 72 ülkede tam olarak 7 bin 650 adet kripto para ATM’si 24 saat işlem yapıyor. Üstelik bu ATM’lerin sayısı 2015’ten beri artış kaydederek, kripto paraların bugünün ve geleceğin para birimi, yatırım aracı olduğuna dair görüşü haklı çıkarıyor.

Dünya binlerce yıldır altın, gümüş son olarak da kağıt şeklinde fiziki olarak kullandığı, sakladığı ve sahip olduğu paranın artık sanal şekilde var olmasına hem ret hem de kabul dönemini aynı anda yaşıyor. Reddedenler kripto paralarla ilgili birçok olumsuz görüşü savunurken, kripto paraların geleceğin para birimi olduğunu keşfedenler ise yatırımlarını yaparak, bugünden kârlarını elde etti. Öyle ki kripto paraların varlığı ve geleceği artık devletlerin de bir numaralı ekonomi gündem maddesi haline geldi. Durum böyleyken kripto para ATM’leri dünyayı sarmaya başladı. Aynı zamanda kripto paraların geleceği konusunda olumlu düşünenlerin de haklı oldukları ortaya konulmuş oldu.

Covid Günlerinde İlgi Yükseldi

Konuyla ilgili gelinen durum ise kripto para piyasası için oldukça umut verici ve gelecek vaat eden konumda. Coin ATM Radar’ın verilerine göre şu anda dünya çapında 72 ülkede 7 bin 650 adet kripto para ATM’si bulunuyor. Her ne kadar Bitcoin ATM’leri ağırlıklı olsa da “kripto para ATM’leri” olarak isimlendirilmelerinin sebebi; Bitcoin ATM’lerinin yayılmasından sonra Bitcoin Cash, Ethereum, Dash ve Litecoin ATM’lerinin de piyasada yer alması. Aynı zamanda Covid-19 günlerinde kripto para piyasası en güvenilir yatırım aracı olarak dikkat çekti. Bunda ülkelerin yaşadığı siyasi karışıklıklar ve aşı konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle dolar ve Euro’nun değer kaybının, yine altına olan güvenin azalmasının da etkisi büyük.

Yaygınlığı Her Yıl Katlanarak Büyüyor   

Peki, her bir ayrıntısıyla blockchain gibi dev bir teknolojiyi kullanan ve tamamen teknolojinin benzersiz olanakları sayesinde ortaya çıkan kripto paraların fiziksel bir makine ile ulaşılır olması tüm Bitcoin felsefesine ters mi? Bunun için ortaya atılan çeşitli teoriler var. Kripto para kullanıcılarının bir kısmı için bu ATM’ler gereksiz olsa da büyük bir kesim bu teknolojilerin kendileri için pratikte oldukça önemli olduğunu düşünüyor. 2015 yılından beri sayısı yüzde 2.000 artan ATM’lerin sayısı ikinci görüşün daha yaygın olduğunu kanıtlar nitelikte.

Gençler Çok İstekli Yatırım Yapıyor

Kripto paranın dünyada gelişmesinde Z kuşağının etkisi kuşkusuz. Kendileri zaten dijital dünyada büyüyen bu kuşak, kripto para hakkında işlem yapmaya da en yatkın ve yetkin kesimi oluşturuyor. Rakamlara göre Thodex’i kullananların yaklaşık yüzde 52’sini 18-24 yaş arası kesim oluşturuyor. Yaşları 25-34 arasında olan Y kuşağı da yine yüzde 25’lik bölümü oluşturuyor. Öte yandan Thodex olarak biz alım satım işlemleri yapan müşterilerimize Porsche Panamera 4’ten, Apple Watch’a kadar bir dizi hediye de sunacağız. Amacımız, kripto paraya güvenerek işlem yapan müşterilerimizi ödüllendirmek.

Kaleme alan
Faruk Fatih Özer
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Faruk Fatih Özer