Halka Açık Ortamlarda Telefon Şarj Etmek Sizi Zor Duruma Sokabilir

Halka açık noktalarda bulunan USB şarj noktaları, dikkatli bir şekilde kontrol altında tutulmadığı sürece, telefonunuzun hackerların eline geçmesine sebep olabilir.

Los Angeles Bölge Savcılığı tarafından Twitter üzerinden yapılan uyarı, açık alanlardaki USB girişlerinin tehlikelerine dair halkı uyardı.İstatistiklere göre en çok ulaşım merkezlerini hedef alan hackerlar, USB girişlerine müdahale ederek telefonunuza erişim sağlayabilir ve özel bilgileriniz ile banka hesaplarınıza ulaşabilir.

“Juice Jacking” adı verilen taktiği kullanan hackerlar girişlere gizli bir yazılım dahil edip, haberi olmayan bir kişinin cihazını bağlaması ile bu yazılımın cihaza sıçramasını sağlayabiliyor. Bu aşamadan sonra sizin kişisel verilerinize ve telefonunuzla ilgili her şeye erişim sağlamak mümkün. 

Bu tür durumlara karşı ne gibi önlemler alınması gerektiğine gelirsek, bir kaç farklı alternatif bulunuyor. Öncelikle kendi şarj kablonuzu yanınızda taşımalı ve etrafta bulduğunuz yabancı kabloları kullanmamalısınız. USB bağlantılı yerler yerine doğrudan elektrik prizlerini kullanmak da iyi bir çözüm. USB girişlerini kullanmanız gerekiyorsa, power bank gibi cihazları bağlamak ve daha sonra bunlar ile telefonunuzu şarj etmek de cihazınızı kötü yazılımlardan koruyabilir.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite