Hatıralardan Öğrenen Yapay Zeka

IBM’in yeni çalışması, yapay zekanın sil baştan tasarlanmasını gerektirmeksizin, değişen şartlara uyum sağlamasına imkan tanıyacak.

Yapay zeka algoritması, örneğin bir video oyunda kavradığı yeteneği geliştirerek insandan daha iyi bir performans gösteriyor. Ancak bu oyunun parametrelerini değiştirdiğinizde, yapay zeka değişime ayak uyduramıyor.

IBM’in üzerinde çalıştığı ve önümüzdeki mayıs ayında gerçekleşecek ICLR 2019’da tanıtacağı araştırması yapay zekanın bu zaafını sonlandırmayı amaçlıyor. Teknoloji firması, yapay zekanın sıfırdan eğitilmesine gerek kalmadan değişen ortama uyum sağlaması için sanal belleğe benzeyen bir algoritma sistemi geliştirdiğini söylüyor. Böylece, bir video oyunda yapay zekanın önüne çıkan engellerin yapısı değişse dahi yapay zeka bu değişime hızla ayak uydurabilecek.

Projenin esas amacı bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz insan benzeri bir dürtüye sahip yapay zeka oluşturabilmek. Elbette proje henüz o aşamadı değil. Ancak yapay zekanın, insanlarda varolan beynin esnekliğini ve bilgi temelini zamanla güncelleyerek öğrenme yeteneğini taklit ederek önemli bir adım atıyor.

Daha önce Google’ın DeepMind ekibi de yapay zekalarda yaşanan probleme ilişkin bir çalışmaya imza atarak, “anıların daha iyi saklanabilmesine izin veren bir hayal gücü” algoritması oluşturmuştu.

Kaynak:https://futurism.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Drone’la Teslimatta Google, Amazon’u Solladı

Sonraki haber

Bitcoin ile 400 Milyonuncu İşlem Gerçekleşti

İlginizi çekebilir