Hatıralardan Öğrenen Yapay Zeka

IBM’in yeni çalışması, yapay zekanın sil baştan tasarlanmasını gerektirmeksizin, değişen şartlara uyum sağlamasına imkan tanıyacak.

Yapay zeka algoritması, örneğin bir video oyunda kavradığı yeteneği geliştirerek insandan daha iyi bir performans gösteriyor. Ancak bu oyunun parametrelerini değiştirdiğinizde, yapay zeka değişime ayak uyduramıyor.

IBM’in üzerinde çalıştığı ve önümüzdeki mayıs ayında gerçekleşecek ICLR 2019’da tanıtacağı araştırması yapay zekanın bu zaafını sonlandırmayı amaçlıyor. Teknoloji firması, yapay zekanın sıfırdan eğitilmesine gerek kalmadan değişen ortama uyum sağlaması için sanal belleğe benzeyen bir algoritma sistemi geliştirdiğini söylüyor. Böylece, bir video oyunda yapay zekanın önüne çıkan engellerin yapısı değişse dahi yapay zeka bu değişime hızla ayak uydurabilecek.

Projenin esas amacı bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz insan benzeri bir dürtüye sahip yapay zeka oluşturabilmek. Elbette proje henüz o aşamadı değil. Ancak yapay zekanın, insanlarda varolan beynin esnekliğini ve bilgi temelini zamanla güncelleyerek öğrenme yeteneğini taklit ederek önemli bir adım atıyor.

Daha önce Google’ın DeepMind ekibi de yapay zekalarda yaşanan probleme ilişkin bir çalışmaya imza atarak, “anıların daha iyi saklanabilmesine izin veren bir hayal gücü” algoritması oluşturmuştu.

Kaynak:https://futurism.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Drone’la Teslimatta Google, Amazon’u Solladı

Sonraki haber

Bitcoin ile 400 Milyonuncu İşlem Gerçekleşti

İlginizi çekebilir

Hitachi Vantara ve Hitachi Consulting Birleşiyor

Hitachi Ltd., bugün yaptığı açıklamayla iş ortakları ve müşterileri için Lumada tabanlı çözümleri ve dijital yeteneklerinin küresel büyümesine öncülük etme amacıyla Hitachi Vantara Corporation ve Hitachi Consulting Corporation’ı bünyesine dahil ettiğini duyurdu. Yeni organizasyon Ocak 2020’den başlayarak Hitachi Vantara markası altında faaliyet gösterecek.
Devamını oku

Micro Focus Realize Tour’da Dijital dönüşüm trendleri açıklandı

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Micro Focus’un müşteri ve iş ortaklarına yönelik en kapsamlı etkinliği olan “Micro Focus Virtual Realize Tour ‘21” 9 Kasım Salı günü sanal ortamda gerçekleştirildi. 500’e yakın katılımcının izlediği etkinlikte farklı sektörlerden başarı hikayeleri paylaşılırken, 2022’ye yön verecek teknolojiler ve trendler açıklandı.
Devamını oku