Havayolu Şirketi EasyJet’e Siber Saldırı: 9 Milyon Kullanıcı Bilgisi Çalındı

İngiliz hava yolu şirketi EasyJet, karmaşık ve profesyonel bir siber atağa maruz kaldığını açıkladı.

Ekonomik uçuş hizmeti sağlamasıyla tanınan İngiliz hava yolu şirketi EasyJet, siber saldırı sonrasında 9 milyon müşterisine ait e-posta adresi ve seyahat bilgilerine erişim sağlandığını, 2.208 müşterisinin ise kredi kartı bilgilerinin çalındığını bildirdi.

Saldırıyı Ocak ayında fark eden firma müşterilerine ait kritik finansal verilerin çalındığını Nisan ayında fark etti. Firma BBC’ye yaptığı açıklamada saldırının profesyonel şekilde gerçekleştiğini, saldırının kapsamı ve kimlerin etkilendiğini fark etmenin zaman aldığını dile getirdi. Çalınan kredi kartı bilgileri arasında güvenlik için önemli bir işleve sahip olan ve CVV olarak bilinen 3 haneli dijital güvenlik kodu da yer alıyor.

EasyJet, saldırıdan etkilenen 9 milyon müşterisine uyarıda bulunarak ele geçirilen e-posta bilgileri ile oltalama saldırılarının gerçekleşebileceğini ve gelen e-postalar konusunda müşterilerinin dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.

Söz konusu siber güvenlik olduğunda hava yolu şirketleri sınıfta kalıyor. Nitekim British Airlines da 2018 yılında siber saldırıya maruz kalmış ve hava yolu şirketi müşterilerinin güvenini kaybetmişti. Düzenlenen saldırıda yarım milyonu aşkın yolcuya ait kişisel veri çalınmıştı.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite