Hayatınızı Değiştirmek İçin Öğrenebileceğiniz 8 Yetenek

21. yy dijital bir gelecek için elbette önemli. Peki bugün sizi daha mutlu ve başarılı kılacak bazı temel yetenekleri öğrenmeye ne dersiniz? İşte hayatınızı tamamen değiştirecek 8 önemli yetenek

Dijital bir gelecekte birey olarak hayatta kalmak için gerekli olan şu meşhur 21. yy becerilerini eminim çoğunuz duymuşsunuzdur. Yaratıcılık, problem çözme, üretkenlik, esneklik bu yetenekler gelecekle birlikte değişen dünyada bireylerin ihtiyaç duyacağı becerilerden yalnızca birkaçı. 21. yy becerileri belki herkesin sahip olamayacağı için daha da kritik ve üzerinde durulması gereken bir konu. Ancak bununla birlikte bazı temel ve ‘zamansız’ yetenekler sizi hayatta olduğunuzdan daha iyi, daha mutlu ve başarılı kılabilir. Belli bir çalışma ile edinilebilecek bu yetenekleri edinmek ilk başta size çok olabilecek bir şeymiş gibi gelmeyebilir. İnanın siz de yeni şeyler öğrenmenin çok uzun saatler alacağını düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Bilinenin aksine 15-20 saatlik pratik ile yeni yetenekler kazanmak mümkün. Bununla ilgili internette binlerce kaynak bulmak mümkün. Bill Gates, Jeff Bezos, Elon Musk, Warren Buffett, Barack Obama gibi isimler zamanının çoğunu yeni şeyler öğrenmeye ayıran önemli insanlar. Ve başarılı olmalarında bunun katkısı çok büyük. İşte sizin de kısa sürede öğrenebileceğiniz ve hayatınızı tamamen değiştirecek 8 önemli yetenek. 

1.Öğrenmeyi öğrenmek

Beynin nasıl çalıştığını anlamak öğrenme sürecini kolaylaştırır. Bunu bilmeden önce yeni bir şey öğrenme süreci karmaşık gelir. Ancak beynin çalışma sistemini anladıktan sonra öğrenmek eskisi kadar zor gelmeyecektir. 

Bunu kavradıktan sonra günde yalnızca yarım saat pratikle yeni bir dil öğrenebilir, dans etmeye başlayabilir ve hatta beste bile yapabilirsiniz.  Öğrenmeyi öğrenmek yeni yetenekleri hızlıca kavramanızı sağlayacağından motivasyonunuzu artırır, daha esnek olmanızı sağlar, sizi daha ilginç biri haline getirir ve bu sayede daha iyi işler bulmanızı ve de daha çok para kazanmanızı sağlar. 

2.Yazmak

İletişimin en güçlü kaynaklarından biri olan yazmak hem özel hayat hem iş hayatı için önem taşıyor.  Tüm diğer yeteneklerde olduğu gibi yazmak da deneyimleyerek öğrenilir. Ancak işin püf noktası halka açık kaynaklarda yazmak. İnsanlar yazdıklarınızı gördüğünde daha kolay öğrenirsiniz. Bu sizi elinizden gelenin en iyisini yapmak için zorlar. İnsanlardan aldığınız geri dönüşler gelişmenize yardımcı olur. Bunun için günde 30-45 dakika arasında zaman ayırarak 300 kelime yazabilir ve Medium ve benzeri platformlarda yayınlayabilirsiniz. Yazmak kendinizi tanımanızı ne istediğinizi anlamanızı sağlar. Daha iyi bir hikaye anlatıcısı olursunuz. Bu da size hem özel hem de iş hayatınızda avantaj sağlar. 

3.Topluluk önünde konuşma

Topluluk önünde konuşmak özellikle içe dönük insanlar için oldukça zor bir iş. Ancak özgüveni bunun kadar geliştiren başka bir şey de yok. Topluluk önünde konuşma yeteneğinizi geliştirmek için kendinize gruplar önünde konuşma fırsatları yaratın. İlk olarak kendinizi yanında güvende hissettiğiniz kişilerden aile ve arkadaşlardan başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz konular hakkında konuşmayı deneyin. Bunu yaptığınızda kendinizi daha az gergin hissedeceksiniz.  İlk anlattığınız hikaye mükemmel olmayacaktır. İnsanların tepkilerini izleyin ve notlar alın. 

4.Meditasyon

Pek çok insan gibi siz de meditasyon yapamayacağını düşünenlerden olabilirsiniz. Ancak meditasyon da öğrenilebilir bir yetenek.  Başlangıçta meditasyonu öğrenmek için bunu bir rehberle yapmanızda fayda var. Bu sayede meditasyonun tamamen boş bir zihin yerine düşüncelerle dolu olsa da zihinsel berraklığa sahip olma anlamına geldiğini anlamış olursunuz. Vücudunuz ve düşüncelerinizin farkına varmayı öğrenirsiniz. Stresli hissettiğiniz zamanlarda dahi rahatlamayı öğrenirsiniz.  Ancak bunu öğrenmek zaman alan bir şey. Pek çok kişinin yaptığı gibi bir kez deneyip bırakmak anlamsız. Meditasyon sırasında pek çok duyguyu bir arada yaşayabilirsiniz. Özellikle başlangıçta bazı şeyleri komik ya da sinir bozucu bulabilirsiniz. Ancak ne hissederseniz hissedin kontrolü elden bırakmayın pratiğe devam edin. Meditasyonu rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerde yapmanız çok önemli. Özellikle yeni başladığınızda sessiz bir ortamda yapmak iyi olacaktır. Meditasyonun hayatınıza sayısız faydası olacaktır. Örneğin uykuya dalma sürenizi kısaltır ve uyku kalitenizi arttırır. Stresi azaltır. Duygu, zihin ve vücutta berraklığı sağlar. Daha doğru kararlar vermenize yardımcı olur. Ve en önemli artılarından biri de farklı işler arasında geçiş yapma süresini kısaltır. İki iş arasında yapacağınız yalnızca 5 dakikalık meditasyonla yeni işe başlamanız çok daha kolay olacaktır. 

5.İyi alışkanlıklar kazanmak

Güzel alışkanlıklar kazanmak motivasyonunuzu her anlamda arttıracaktır. Kötü alışkanlıklar ise tam tersi hayatınız için tehlikeli olabilir. Alışkanlıkların nasıl oluştuğunu bilmeniz alışkanlıklar üzerindeki kontrolünüzü arttıracaktır. Alışkanlıklar inanılanın aksine beynin  hafızayla aynı bölgesinde yer almaz. Şaşırtıcı olsa da öğrenme bozukluğu olan insanlar da alışkanlık edinebilirler. Alışkanlık kazanmanın en kolay yolu kendinize bir partner bulmak ve birbirinizi teşvik etmektir. Sağlıklı beslenme, her gün yeni şeyler öğrenme ve spor yapma gibi iyi alışkanlıklar kazanmanız daha mutlu olmanızı hayata daha pozitif bakmanızı sağlayacaktır. 

6. Müzakere 

İyi müzakere yeteneği olmadan bir işi yürütme şansınız yok. Bu yüzyıllar önce de böyleydi, bugün de böyle. Müzakere yeteneği doğru şeylere evet ya da hayır diyebilmekle ilgili.  Müzakerenin geliştirilebilir bir yetenek olduğunu anladığınızda pratik yapmak için fırsatlar olduğunun da farkına varacaksınız. Eğer bulamıyorsanız arama motoruna müzakere yeteneği pratiği yazın yüzlerce sonuç göreceksiniz. İş yeri, ilişki, arkadaşlık gibi farklı alanlarda 8 farklı senaryo hazırlayın ve 4 hafta boyunca pratik yapın. Eğer maaşlı çalışansanız müzakere yeteneği daha iyi bir maaş ve haklar için size fayda sağlayacaktır. Eğer iş arıyorsanız ne aradıklarını bilecek ve mülakatlarda daha başarılı olacaksınız. Özel hayatınızda problemlerle daha kolay başa çıkacaksınız. Ve en önemlisi de özgüveniniz gelişecek. 

7.Matematiksel düşünme

Matematikle ilgili aldığınız her ders analitik düşünme yeteneğinizi geliştirecektir. Matematiksel düşünmeyi geliştirmek için tıpkı okulda olduğu gibi örnek problemler çözerek pratik yapmak gerekir. Tek fark şu. Artık okulda değilsiniz ve kimse sizi zorlamıyor. Ancak sizin bunun faydalı olduğunu anlayıp pratik yapmanız gerekli. 

Matematiksel düşünmenin en büyük faydası analitik yeteneklerinizi geliştirip doğru kararlar almanızı sağlaması. İşinizde daha verimli olacak ve daha başarılı bir yönetici haline geleceksiniz. Yönetmeyi bildiğiniz için daha fazla kazanacaksınız. Zamanınızı daha iyi yönettiğiniz için daha verimli olacaksınız. 

8. Koordinasyon ve esneklik

Yukarda bahsettiğimiz tüm yetenekler zihinsel ancak fiziksel yetenekler de oldukça önemli. Koordinasyon ve esneklik sağlıklı yaşamın en önemli parçası ve sağlıklı olmadan diğer yeteneklerin de bir anlamı yok. Üstelik günde yarım saat veya 15 dakikalık egzersizlerle esneklik sağlayabilirsiniz. Bu yetenek daha fazla fiziksel aktivite yapmanıza imkan tanıyacaktır. Esneklik ve koordinasyonunuz arttıkça her türlü fiziksel aktivite ve sporu yapabilecek hale geleceksiniz. Bu kan akışınızın hızlanmasını sağlayacağından her anlamda daha sağlıklı hale geleceksiniz.

Total
21
Shares
Önceki haber

Boeing ve Porsche Elektrikli Uçan Araba Geliştiriyor

Sonraki haber

Dünyanın En Hızlı NVMe Flaş Dizisi Her Ölçekte Her İş Yüküne Hazır

İlginizi çekebilir

Enflasyon Oyuna Geldi!

Dünyada ve Türkiye’de hakim olan enflasyonist ortam herkesin hayatını etkiliyor. Ülkemizdeki döviz artışlarından bütün sektörler nasibini alıyor. Oyun da bu alanlar arasına katıldı. Üç büyük oyuncu platformu Steam, Xbox Game Pass, PlayStation Store’un fiyatlarına zam yapması oyuncuları kara kara düşündürmeye başladı.
Devamını oku