Hem küçük hem kabiliyetli Gimbal çözümü: DJI OSMO Pocket

Özgür Çetin DJI OSMO Pocket’ı sizler için inceliyor

DJI Osmo Pocket, küçük bir gövdede üç eksenli Gimbal çözümünü 4K 60 fps video kayıt ile bir araya getiren harika bir kamera çözümü. DJI’ı Türkiye’ye getiren distribütör Bilkom, dünyanın lider teknoloji markalarını Türk tüketicileri ile buluşturuyor.

Video kayıt ederken en önemli sorunlardan biri hareket sırasında yaşanan titremedir. bunun önüne geçmek için geliştirilen ve Gimbal adı verilen titreşim engelleyen cihazlar ise büyük ve kaba olurlar. Taşınmaları da zor olan bu cihazların pabucunu dama atan DJI Osmo Pocket, üç eksenli bir Gimbal’ı kalem boyutunda bir cihaza sığdırmakla kalmamış aynı zamanda 4K 60 fps video kayıt özelliği de sunar hale getirmiş. 

DJI Osmo Pocket tasarımı

İnce ve uzun bir tasarımı olan kamera temelde kalın bir kalem boyutunda. Üst kısmında kamera ve Gimbal mekanizmasının bulunduğu DJI Osmo Pocket’ın gövde kısmında iki adet düğme (sağdaki açma kapama, soldaki kayıt için kullanılıyor) ve bu düğmelerin üstünde 1.08 inçlik dokunmatik bir ekran da yer alıyor. 

Cihazın telefon bağlantı yuvası ise bu ekranın üstünde bulunuyor. Bu yuvaya kutudan çıkan biri USB Type-C diğeri Lightning bağlantısına sahip iki adet aksesuar takılıyor. Bu aksesuarları kullandığınız telefona göre (Android ya da iPhone) takıyorsunuz. Ben Android telefon kullandığım için Type-C  olanı taktım ve o şekilde kullanıyorum. 

Bu bağlantılar dışında bir de cihazın alt kısmında USB Type-C bağlantısı bulunuyor. Bu yuva hem şarj, hem bilgisayar bağlantısı hem de aksesuar (mesela mikrofon gibi) işlevler için kullanıyor. 

Cihazın yan yüzünde ise microSD bellek kartı yuvası yer alıyor. Kutusundan bellek kartı çıkmadığını ve benzer ürünlerde olduğu gibi sonradan bellek kartı satın almanız gerektiğini söylemek isterim. 

Öte yandan ürünle ilgili çok beğendiğim bir aksesuar yine kutusundan çıkıyor: Saklama ve taşıma kabı. Özel olarak tasarlanan bu kabın içi kumaş benzeri bir malzeme ile kaplı ve cihazın taşırken zarar görmesini engelliyor. DJI mühendisleri bu kabı o kadar güzel yapmış ki ürün kabın içindeyken şarj etmek ve bellek kartını takıp çıkarmak mümkün. Üstelik telefon bağlantısı için kullanılan aksesuar üzerinde iken bile bu kaba koyabiliyorsunuz. Bunun için kabın üzerindeki bağlantı yerinde özel bir delik bile bulunuyor. Takdir ettim. 

DJI Osmo Pocket kullanım özellikleri

DJI Osmo Pocket kullanım anlamında karmaşık bir ürün değil. Temelde video ve fotoğraf çekmek için tasarlanmış. Videoda maksimum çözünürlük 4K 60fps iken fotoğrafta 12 MP çözünürlük sunuyor. 

3 eksenli bir Gimbal’a entegre olan kamera neredeyse koşarken bile yumuşak videolar kayıt etmeyi sağlıyor. Öte yandan kamera hem ileriyi hem de geriyi çekecek şekilde tasarlanmış. Yani isterseniz ön tarafı kaydederken isterseniz sizi kayıt edebiliyor. Kamerayı öne çevirmek için cihaz açıkken açma/kapama tuşuna 3 kere basmak yeterli oluyor. bu işlemi tekrar yaptığınızda kamera ön tarafa dönüyor. 

Üzerinde (küçük de olsa) bir ekran olduğu için çekim sırasında kadrajı görebiliyorsunuz. Ayrıca kamera ile ayarları da yine bu ekran ve dokunma hareketleri ile yapabiliyorsunuz. Örneğin ekranın sağ yanından parmağınızı çektiğinizde o anki çekim modlarını ve ayarları görüyorsunuz.  Sol taraftan aynı işlemi yaptığınızda kayıt edilmiş video ve fotoğraflara ulaşabiliyorsunuz. Üst kısımda bu hareketi yaptığınızda ise cihaz ile ilgili ayarlara ulaşıyorsunuz. 

Kameranın video örneklerini bu inceleme içinde sizlere sunacağım. Siz de hem video hem fotoğraf sonuçları görerek DJI Osmo Pocket’in kalitesi konusunda karar verebilirsiniz. 

Aktif olarak video içerik üretirken kullandığım DJI Osmo Pocket, özellikle yürürken yaptığım çekimlerde çok işime yarıyor. Kesintisiz ve yumuşak videolar üretmemi sağlayan kameranın 3 eksenli titreşim engelleyen Gimbal’ının çok başarılı olduğunu söylemek isterim. 

DJI Osmo Pocket çekim modları

Cihaz temelde video ve fotoğraf çekiyor olsa da bazı ek çekim modları da bulunuyor. Bunlar arasında 180 derece Panorama, 3×3 Panorama, Hyperlapse,Timelapse. Story ve MotionLapse yer alıyor. 

Bana en eğlenceli gelen çekim modları 3×3 Panomara ve MotionLapse geldi. 3X3 Panomara’da cihaz 9 adet fotoğraf çekip bunları tek bir fotoğraf olarak birleştiriyor. MotionLapse ise hareketli TimeLapse. Hareket noktalarını da siz belirleyebilirsiniz. Bu iki türün de örneklerini inceleme videosunun içinde görebileceksiniz. 

DJI Osmo Pocket

4K video kayıt 3840 x 2160 piksel 60 fps

80 derece görüş açısı

26 mm odak uzaklığı

f2.0 diyafram

12 MP fotoğraf 

1.08 inç dokunmatik ekran

256 B hafıza kartı desteği

3 x 3 panorama desteği

Story modu

DJI Mimo uygulaması 

3 eksenli Gimbal

873 mAh LiPo pil

140 dakika pil ömrü (Full HD / 30 fps video modunda)

Harici mikrofon desteği (ek aksesuar ile)

73 dakika şarj süresi

116 gram ağırlık

Video çekim modları: Single Shot; Panorama; Timelapse; Motionlapse; Hyperlapse

Nesne takip özelliği

DJI Mimo uygulaması

Ürünle beraber kullanabileceğiniz ücretsiz bir uygulama da bulunuyor: Mimo. Hem Android hem iOS sürümü bulunan bu uygulama cihazın kullanım zevkini daha da artırıyor. Zira cihazın ekranı küçük olduğu için her detayı net olarak göremiyorsunuz. Ama telefona bağladığınızda bu uygulama üzerinden devasa bir ekranla kullanım mümkün oluyor. DJI Mimo kolay bir arayüzü olan güzel bir uygulama. Kameranın çekim modlarından detaylı ayarlara kadar birçok seçenek barındırıyor. 

Mimo sadece kullanım değil aynı zamanda yazılım güncellemesi için de kullanılıyor. Yaklaşık 6 ay önce aldığım DJI Osmo Pocket bu sürede 3 kez güncelleme aldı. Her bir güncelleme bazı hataları düzeltirken bazı yeni özellikler de getirdi. 

DJI Osmo Pocket kimler için uygun bir cihaz?

Normalde Gimbal tarzı ürünler profesyonellere yönelik üretilir. Ama DJI Osmo Pocket isminde de anlaşıldığı üzere küçük ve kompakt bir ürün olduğu için herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. YouTuberlar, içerik üreten kadın erkek herkes, yürürken video çekmek isteyen ama bunu titreşimsiz yapmayı hedefleyenler ve kısaca hareketin, modanın, sanatın ve yaşamın olduğu her yerde ve herkes DJI Osmo pocket ile videolu içerik üretebilir. Pratik olması, küçük olması ve fazla dikkat çekmemesi benden olumlu puan alan kameranın ek aksesuarlarla (mesela mikrofon bağlantısı gibi) kabiliyetleri daha da artıyor. 

İncelemeyi hazırladığım Kasım 2019 itibariyle fiyatı 2300 TL civarında olan DJI Osmo Pocket’ı mutlaka Türkiye temsilcisi Bilkom garantisi ile almanızı öneriyorum. Zira bu sayede hem Türkiye garantili olarak satın almış oluyorsunuz hem de olası bir sorunda karşınızda gerçek bir muhatap bulacağınız anlamına geliyor. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Çin Çocukların Online Oyun Oynamalarına Kısıtlamalar Getirdi

Sonraki haber

Bill Gates Windows Mobile’ın Neden Başarısız Olduğunu Açıkladı

İlginizi çekebilir